Altın Günü Nasıl Geçirdi? – 27 Nisan 2017

Altında Son Durum

Dün Trump yönetiminin vergi reformu planının yeterince detay içermemesi sebebiyle gerileyen dolar endeksi sonrası bir miktar toparlanan ons altın, bugün aldıklarının hepsini geri vermiş durumda. Son üç gündür 1262-1261 seviyesini test eden sarı metalde bu seviyenin tamamen kırılmasıyla düşüşlerin hız kazanmasını bekliyoruz.

Fransa seçimleri sonrası risk iştahında yaşanan artış sarı metal üzerindeki baskıyı artırırken ayıların keyfine diyecek yok. Bugün ABD’den açıklanan dayanıklı mal siparişleri %0.7 ile beklentilerden kötü gelirken çekirdek dayanıklı mal siparişleri de -%0.2 ile beklentilerin altıda kaldı. Ancak büyüme hesaplamasına giren kalem olan savunma dışı havacılık hariç siparişleri %0.4 ile beklentilerin üzerinde açıklandı ki bu da dolar için pozitif diyebiliriz.

Ancak gelen verilerin dolar ve altın üzerindeki etkisi sınırlı olurken yaşanacak olan toparlanmalarda 1270 ve 1278 seviyelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1262 altına inilmesiyle söylediğimiz gibi 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1255, ve buranın da altında 1245 seviyeleri önemli destek konumunda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.