Altın Fiyatları Yön Arayışında

Moderna firmasının korona virüsüne yönelik ürettiği aşının klinik çalışması sonuçlarında %94.5 oranında başarı sağladığını açıklaması sonrası altın fiyatlarında anlık sert geri çekilme yaşanmıştı. Bu sayede 1863 seviyesine kadar geri çekilme oluşsa da bu seviyelerde kalıcılık sağlanamadı ve yukarı yönde fiyatlamalar yeniden 1900 seviyesine kadar sürdü. Altın fiyatlarında ciddi bir sıkışma takip ediyoruz. Burada iki unsur bulunuyor:

  1. Korona virüsü vaka sayılarında keskin artışlar yaşanıyor. Bu durum dördüncü çeyreğe ilişkin beklentileri bir hayli törpülüyor. Yaşanan belirsizlik ile altın fiyatlarında geri çekilmeler zayıf kalıyor.
  2. Aşı konusunda olumlu haberler risk alma iştahında artış kaydederken altın fiyatlarında anlık satışları tetikliyor. Piyasalarda korona virüsü endişeleri bir hayli yüksek olduğu için aşıya ilişkin haber akışları oynaklığı artırıyor.

Tüm bu gelişmeler eşliğinde sarı metalde sıkışmanın yaşandığını görüyoruz. 1900 seviyesine ulaşılmasını ardından kısa vadede geri çekilmenin yaşandığını takip ediyoruz. Teknik olarak 1872 ara desteği ile 1863 olarak izlediğimiz yükselen trend desteği bir hayli önemli olacak. Bu seviyenin kırılması mevcut sıkışmanın aşağı yönde geçildiği izlenimini kuvvetlendirecektir. Bu durumda 1848 desteğinin de kırılarak 1825 seviyesine adar geri çekilme tetiklenebilir.

Yükseliş noktasında ise 1900 direnç seviyesinin üzerinde kalıcılığın sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yönde bir fiyatlamanın oluşması durumunda 1920 ve 1935 dirençlerinin yeniden hedef konumuna yerleşebileceğini not edelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.