Altın Fiyatları Sert Yükseldi, Küresel Risk İştahı Artıyor Mu? – 20 Şubat 2019

Dünya genelinde korumacı politikalar ses getirirken bu hafta Çin-ABD görüşmesi belki de piyasaların alacağı yön açısından önem arz edecektir. Kaynak haberlere göre bugün başlayan görüşme Cuma gününe kadar sürecek.  Bir diğer taraftan da ABD,Çin’den, uzun süredir devam eden ticaret görüşmelerinin bir parçası olarak yuanın değerini sabit tutmasını istedi.  ABD’nin bu talebinin Çin’in Amerikan tarifelerine karşı yuanın değerini düşürme politikasını etkisiz hale getirme amaçlı bir hamle olduğu belirtiliyor.  İki ülke yetkililerine göre, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin’li mevkidaşı Xi Jinping tarafından onaylanması gereken bir anlaşmanın temelini oluşturacak Mutabakat Zaptı’nda para politikasının nasıl ele alınacağı tartışılıyor. Görünen o ki ABD talepleri sadece ticaret değil ekonomi  alanında da bazı taleplere dayanmakta ve görüşme sonrası çıkacak olan sonucun özellikle ABD endekslerindehissedilmesi beklenebilir.  Geride bıraktığımız günde Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester yaptığı konuşmada 2019veya 2020’de ekonomik durgunluk beklemediğini belirten Mester, “Esnek enflasyon hedefine yönelik çalışmalar yolunda gidiyor. Aylık perakende satışlara ait veri oynak olabilir ancak güçlü işgücü piyasası tüketiciyi destekleyici konumda” şeklinde konuştu. Bugün ABD tarafında FOMC toplantı tutanakları açıklanacak. Ekstra farklı bir şey beklenmezken, FED gelecek stratejisi hakkında bilgi verecektir.

AB tarafında dün açıklanan ZEW ekonomik hissiyat rakamları nispeten pozitif gelirken Dolar’da yaşanan değer kaybıyla birlikte EURUSD tarafında tekrar 1.12900 seviyelerinde 1.13450 seviyelerine gelen alımlar dikkat çekerken, bu hareketin global dolar tarafındaki satıştan kaynaklı olduğunu da ekleyelim zira Ons altın tarafında da 1345.00 seviyeleri test edildi.Bugün AB tarafında ÜFE rakamları Euro tarafında takip edilebilir. İngiltere tarafında bugün AB konsey başkanı ve Theresa May arasında Brexit görüşmeleri beklenirken asıl beklenti geri adım atmam diyen AB tarafında herhangi bir tutum değişikliği olacaktır. AB tarafında bugün Şubat ayı tüketici güveni rakamları takip edilebilir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.13242 pivot noktası önem arz etmekte. Üzerinde kaldığı sürece 1.13736, 1.14069 ve 1.14896 direnç noktaları takip edilirken, aşağı yönlü hareketlerde ise 1.12909, 1.12415 ve 1.11588 destek noktaları takip edilebilir.

Yurtiçinde S&P Türkiye açıklamaları arasında bankalardaki sorunlu kredi oranlarının çift hanelerde olabileceği açıklaması öne çıkarken, Bloomberg İnt. Tarafında çıkan haberde ise Türk bankalarının ucuz kredi dağıttığı haberi yurt içinde varlıklara nasıl fiyatlanacağı dikkatle takip edilebilir. USDTRY paritesi açılıştan itibaren yatay seyrederken dünkü global Dolar satış sonrası 5.2880 seviyesine gerilerken yurtiçi dinamiklerin henüz fiyatlanmadığı söylenebilir. Bugün yurt içinde Şubat ayı tüketici güveni rakamları takip edilecek olup, FED tutanakları da parite açısından önemli olacaktır.

USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak geri çekilmeler yaşansa da 4 saatlik grafikte yükselen kanal öne çıkmakta. 30 günlük hareketli ortalamanın hafif altında fiyatlanan paritede 5.2947, 5.3093 ve 5.3174 noktaları direnç noktaları olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.2669, 5.2523 ve 5.2099 destek noktaları takip edilebilir.

Ons altın tarafında yükseliş trendi devam ederken, özellikle grafiksel olarak sert alışlar dikkat çekmekte. Yükseliş sonrası kar satışı amaçlı hafif geri çekilmeler izlenebilir. RSİ günlük grafikte uyumsuzluk gösterirken, geri çekilmelerde 1328.81, 1316.35 ve 1297.38 destek noktaları izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1347.78, 1354.29 ve 1373.26 direnç noktaları takip edilebilir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.