Altın, ABD Teşvik Görüşmelerine Odaklı…

Ons altın tarafında son dönemde oynaklığın arttığını görmekteyiz. Özellikle ABD’de 3 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek Başkanlık seçimlerine kadar olan süreçte yeni bir teşvik paketi üzerinde anlaşmanın sağlanıp sağlanmayacağının oluşturduğu belirsizlik piyasalara yön veriyor. Hatırlanacak olursa hafta içerisinde Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Pelosi, anlaşmaya dair pozitif yorumlarda bulunmuştu. Buna bağlı olarak piyasalarda ABD dolarının değer kaybettiğini ve hisse senetleri ile altın fiyatlarında yükselişlerin yaşandığını görmüştük. Yalnız bu algının bir hayli kırılgan olduğunu not edelim. Seçimlere az bir süre kaldı ve henüz anlaşmaya ilişkin yorumlardan başka elimizde somut bir adım yok.

Bugün Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in yoğun görüşmeleri devam ediyor olacak. Hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar haftasonuna kadar bir anlaşmaya varmak için uğraşıyorlar. Demokratların 2.2 trilyon dolarlık teklifine karşılık Beyaz Saray’ın 1.88 trilyon dolarlık teşvik miktarı belirlediğini biliyoruz. Rakamlar birbirine yaklaşmaya başladı ve anlaşma noktasında piyasalar en kötüsünü fiyatlamayı şimdilik reddediyor.

Buna karşılık seçime yaklaşıldıkça henüz bir anlaşmanın sağlanamamış olması da risk algısını her geçen gün artırıyor. Buna paralel olarak dün ons altın fiyatlarının pozitif teşvik beklentileri eşliğinde $1931 seviyeleri test edildi. Yalnız anlaşmanın henüz sonuçlanmamış olması nedeniyle yükselişe yönelik temkinli duruş sürüyor. Bu paralelde $1925 üzerinde kalıcılığın sağlanamadığını ve yatay fiyatlamaların sürdüğünü izlemekteyiz.

Teknik olarak $1925 üzerinde kapanışları arayacağız. Bu sayede yukarı yönde fiyatlamaların devamını sağlayabilir. Böyle bir fiyatlamada kısa vadede ilk olarak yükselen kanal formasyonu üst bandı $1955 direnci ve ardından $1980 seviyesine doğru ataklar oluşabilir. Geri çekilmeler noktasında $1900 desteğini izlemek gerekiyor. $1847 seviyesinden başlayan kısa vadeli yükselen trend desteği konumunda bulunan $1900 seviyesinin aşağı yönde kırılması sarı metalde yukarı yönde algının bir miktar bozulmasını sağlayabilir. Bu durumda $1883 ara desteği ile $1872 ve $1847 seviyelerini takip etmeye başlayacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.