Altın ABD Perakende Raporunu Bekliyor! – 13 Ekim 2016

Bugün Altın Güvenli Liman Özelliğini Kullandı

Piyasaların merakla beklediği FOMC tutanakları dün açıklandı. Tutanaklarda bazı üyelerin faiz artışı için sıcak baktığı ifade edilirken, bazı üyelerin de enflasyonun ilerleme hızından memnun olmamaları nedeniyle faiz artışı için ihtiyatlı bir tutum sergilenmesi gerektiğini belirtti. Gelen bu açıklamalardan sonra değerli metalde ters yönlü hareketlerin yaşandığına şahit olduk.

Bugün Asya seansında Çin tarafından ticaret dengesi verisi açıklandı. Gelen veride kötüleşme yaşanması nedeniyle değerli metal güvenli liman olarak talep gördü ve 1262 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleşti fakat yükselişler bu seviyede kalıcı olmadı. Yarın Altın için son derece önemli olan ABD perakende raporu açıklanacak.

ABD tarafından gelen perakende raporu USD için her zaman önemli olmuştur. Gelecek olan veri enflasyon tarafındaki son durumu anlamamız için bir sinyal oluşturabilir. Perakende raporunun beklentileri karşıladığı senaryoda sarı metalde ayıların keyfi iyice yerine gelebilir. İyi veri sonrasında 1240 seviyesi altına bir çözülme gerçekleşebilir. Aksi senaryoda ise boğaların rahat nefes aldığına şahit olabiliriz. Yukarıda 1265 ve 1280 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.