Almanya PMI Verileri EURUSD’yi Vurdu

Sabah saatlerinde Avrupa’dan çok önemli PMI verileri açıklandı. İlk önce Fransa’dan HSBC flaş imalat ve hizmetler PMI verileri açıklandı…

Sabah saatlerinde Avrupa’dan çok önemli PMI verileri açıklandı. İlk önce Fransa’dan HSBC flaş imalat ve hizmetler PMI verileri açıklandı ve beklenti üzeri gelerek piyasada iyimserlik yarattı. 

Fransa HSBC flaş imalat PMI 51.9 ile, flaş hizmetler PMI ise 51.4 ile beklenti üzeri geldi ve EURUSD’den 1.3830 atağı getirdi. İmalat PMI 2011 Temmuz’dan bu yana ilk kez 50.0 üzerine çıkarken, hizmetler PMI 5 ay sonra tekrar 50.0 üzerine çıkarak sektörlerde büyüme yaşandığını gösterdi.

Almanya PMI verileri ise hayal kırıklığı yarattı. HSBC flaş imalat PMI 53.8, hizmetler PMI 54.0 ile beklenti altında geldi ve Fransa verileri ile gelen iyimserliği alarak EURUSD’yi gün dibine gönderdi.

Euro Bölgesi genel imalat PMI ve hizmet PMI ise sırasıyla 53.0 ve 52.4 ile beklentide geldi ve sektörlerde büyümenin devam ettiğini gösterdi.

Almanya PMI verileri EURUSD’nin en hassas olduğu veriler ve hem imalat hem hizmetler PMI verisinin beklentiden kötü gelmesiyle EURUSD 1.3770’lere kadar geri çekildi. Gün içerisinde parite üzerindeki baskı devam edebilir, baskının kalkması ise yukarıda 1.3830 bölgesinin aşılması ile mümkün diye düşünüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.