Ağustos Ayında Piyasada Öne Çıkanlar – 01.09.2016

İşte Ağustos Ayının Gündem Maddeleri

Oldukça hareketli geçen bir Ağustos ayını mazide bıraktık. Hem yurt içi hem yurt dışı piyasalarda esen rüzgarlar dur durak bilmedi ve daha ayın ilk haftası İngiltere Merkez Bankası (BoE) 7 yıl sonra bir ilki gerçekleştirerek faizlerde 25 baz puanlık indirime gitti. Brexit sonrası ekonomik görünümün zayıfladığına ve bu yüzden atılan adımların yerinde olduğunu dile getiren BoE faiz indirimiyle kalmayıp varlık alım programını da 60 milyar sterlin artırdı.

Hemen ertesi gün yani 5 Ağustos’ta şüphesiz piyasaların en merakla beklediği verilerden olan ABD’den tarım dışı istihdam değişimi ise 255 bin ile 180 bin olan beklentilerin çok üzerinde açıklanırken ortalama saatlik kazançlar da %0.3 ile beklentilerden iyi geldi. Temmuz ve Ağustos aylarında gelen çok iyi veriler ile birlikte Haziran ayında 38 bin ile adeta hayal kırıklığı yaratan tarım dışı istihdam değişiminin kafalarda yarattığı soru işaretleri de kaybolmuş oldu.

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) da faizlerde 25 baz puan indirime giden bir başka Merkez Bankası olurken faizler beklentilere paralel olarak %2.00 seviyesine çekildi. Her ne kadar kararların ardından RBNZ daha fazla gevşeme sinyalleri verse de NZD’nin Dolar karşısında güçlü kalmaya devam ettiğine şahit olduk.

TCMB de faiz indirimi trendinden geri kalmadı ve sadeleşmeye devam dedi. Faiz koridorunun üst bandı olan gecelik faiz oranlarını 25 baz puan indirerek %8.50 seviyesine çekilirken alt bant ve politika faizine dokunulmadı. Dolar/TL’de ise beklentide gelen kararlar sonrası 2.9330’lara kadar bir geri çekilme yaşandı.

Geçtiğimiz ayın en önemli gelişmesi ise geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Janet Yellen’ın Jackson Hole sempozyumunda yapığı açıklamalar oldu. Son aylarda faiz artırım ihtimallerinin güçlendiğini dile getiren ancak Eylül veya Aralık ayına yönelik net bir sinyal vermeyen Yellen’ın cümleleri piyasalar tarafından son derece şahin algılandı. Ardından sahneye çıkan Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ise Yellen’ın açıklamalarının Eylül’de faiz artışı için açık kapı bıraktığını söylemesi Dolar endeksindeki yükselişe bir tur daha hız kazandırdı.

Ağustos’un kaybedenlerinden olan Altın yaklaşık 43 dolarlık düşüş ile 1306 bölgelerinden Eylül ayına merhaba diyor. Yarın ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verileri beklentiden iyi gelirse Eylül ayı faiz artış ihtimallerini artacağı için sarı metalde 1300 ve 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1295 bölgesinin kırılmasıyla düşüşlerin hız kazandığını gözlemleyebiliriz. Toparlanmalarda ise 1320 ve 1340 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

TL’nin 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası yaralarını sarmaya başlaması ile birlikte 2.92 altına kadar gerileyen USDTRY, Dolar endeksinde yaşanan yükseliş ile yönünü tekrar yukarıya çevirdi. Kurda aşağıda 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının geçtiği 2.9300 – 2.9350 bölgesini önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yükselişlerin devam etmesi halinde ise 2.97 direncinin aşılmasıyla yeniden 3.00’lar gündeme gelebilir.

EURUSD de ay içerisinde 1.1360’lara kadar yükselse de Ağustos ayını selamladığı seviyelere yakın olan 1.1150’lerden geride bıraktı. Şuan 1.1120-30 bölgesine yakın olan paritede bu sular hem önemli destek hem de 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalar geçiyor. Buranın tamamen çözülmesi halinde 1.1030 ve 1.0950 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise 1.1200 ve 1.1260’larda yükselişlere satıcılardan tepki gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.