Açıklamalar Piyasalara Yön Veriyor – 28 Haziran 2017

Volatilite Arttı

Haftanın üçüncü işlem gününün sonlarına yaklaşırken piyasalara Merkez Bankası Başkanlarının açıklamaları yön vermeye devam ediyor. Dün İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası başkanlarının açıklamalarını takip ettik. Açıklamalar sonrası Euro değer kazanımları yaşamıştı. Aynı şekilde bugün de başkanların açıklamaları vardı.

ECB Başkanı Mario Draghi’nin konuşması öncesi bir kaynağa göre; Avrupa Merkez Bankası Draghi’nin ‘teşvik’ yorumunu yanlış değerlendirdiği yorumu geldi. Bu haber akışı ile piyasalarda volatilite arttı ve euroda değer kayıpları gözlendi. Son 1 yılın en iyi seviyeleri yakınları olan 1,13 seviyelerinde fiyatlanan EUR/USD paritesi sert bir hareketle 1,12 seviyelerine indi. Fakat tekrar toparlanma hareketleri ile birlikte 1,13’lü seviyelere geldi. Draghi ise bugün ki konuşmasında para politikasına haddinden fazla yüklenilmemesi gerektiğini vurguladı. EUR/USD paritesine daha detaylı bakacak olursak yukarı yönlü ataklarda 1,14004 ve ardından 1,14600 direnç noktaları dikkat çekerken, aşağı yönlü gevşemelerde 1,12896 ve ardından 1,12300 destek seviyeleri test edilebilir.

Amerika kanadında ise Dün FED Başkanı Jennet Yellen’ın açıklamaları vardı. Yellen; önce ki açıklamalarına paralel şekilde kademeli faiz artış stratejilerine devam edecekleri bilgisini verdi. Aldıkları önlemler ile uzun süre krizin olmayacağını ve bankaların daha güçlü olduğunu da vurguladı. USD/TRY paritesi ise bugün dalgalı bir seyir izledi. 3,51’li seviyelerde güne başlayan parite, gün içerisinde 3,5375’li seviyeleri gördü ve ardından aşağı yönlü gevşeyerek 3,51’li seviyelere tekrar çekildi. Yukarı yönlü ataklarda 3,5375 ve ardından 3,5501 direnç noktaları test edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3,5136 ve ardından 3,5008 destek seviyeleri karşımıza çıkabilir.

Sterlin kanadında ise gün içerisinde değer kazanımları dikkat çekiciydi. İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe; faiz artışı için doğru zaman olmadığı açıklamasında bulundu. Ayrıca, enflasyonun yakından takip edilmesi gerektiğini ve iç tüketimde ki yavaşlamaya karşılık iş ortamındaki ve ihracatta ki gelişmelerin ne düzeyde olacağının izlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Buna karşılık İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in şahinvari açıklamaları vardı ve piyasalarda ‘ileriye dönük faiz artışı olabilir mi?’ sorusu oluştu. Bu da sterlinde değer kazanımları yaşattı. GBP/USD paritesi 1,29280 seviyelerinde fiyatlanırken, yukarı yönlü ataklarda 1,29432 ve ardından 1,30878 direnç seviyeleri karşımıza çıkabilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1,28814 ve 1,27986 destek seviyeleri test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.