Açıklamalar Güne Damgasını Vurdu – 27 Haziran 2017

Günün Ardından

Haftanın ikinci işlem gününün sonlarına yaklaşırken günün dikkat çeken haber başlıkları İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanlarının açıklamalarıydı. İlk olarak ECB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamalarını takip ettik. Draghi; enflasyon dinamiklerinin beklentilerin altında olması sebebiyle hali hazırda olan para politikasının devam etmesi gerektiğini ve ekonominin toparlanmaya devam ettiğini bildirdi. Ek olarak Draghi; Euro bölgesinde ki büyümenin 16 çeyreklik dönemde devam ettiğine değindi ve bu büyümeye para politikasının büyük destek verdiğini sözlerine ekledi. Para politikasının sürekliliğe ihtiyacı olduğuna da değinen Draghi, deflasyonel unsurların yerini enflasyonel unsurların aldığını da sözlerine ekledi. Açıklamalarla birlikte EUR/USD paritesinde volatilite arttı ve yukarı yönlü hareketler gözlemlendi. 1,11 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan parite, açıklamalar ile birlikte 1,12’li seviyelerde fiyatlamalar yaşadı. Yukarı yönlü hareketler de ilk etapta 1,12868 direnç seviyesi dikkat çekiyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte 1,13503 direnç seviyesi karşımıza çıkabilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1,12388 ve ardından 1,12099 destek seviyeleri test edilebilir.

Ardından İngiltere Merkez Bankası Başkanı (BoE) Mark Carney’nin açıklamalarını takip ettik. Carney; bankaların sermaye seviyelerini arttırmaları gerektiğini bildirdi. Buna neden olarak ise tüketici kredisinde ki büyümeyi ve Brexit sürecinde ki riskleri gösterdi. Carney; bankalar için bazı korumalar getireceklerini dile getirirken, İngiltere’de ki bankaların sermaye seviyelerini 18 ay içerisinde 11,4 milyar sterline çıkarma planları olduğunu sözlerine ekledi. GBP/USD paritesine bakacak olursak, açıklama ile sert hareketler yaşanmasa da, gün içerisinde yukarı yönlü hareketler gözlemlendi. İlk etapta 1,27821 direnç seviyesi dikkat çekerken ardından 1,28356 seviyesi diğer direnç noktası olarak karşımıza çıkabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1,27286 ve ardından 1,26979 destek seviyeleri test edilebilir.

USD/TRY paritesine bakacak olursak, güne 3,50’li seviyelerde başlayan parite gün içerisinde 3,5178’li seviyeleri gördü. Kritik seviye olan 3,50 yakınlarında fiyatlanan parite de yukarı yönlü hareketlerde 3,5214 ve 3,5423 direnç seviyeleri test edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 3,4897 ve ardından 3,4796 destek seviyeleri karşımıza çıkabilir.

Günü tamamlamadan önce piyasalar TSİ 20.00’da olması beklenen FED Başkanı Janet Yellen’in konuşması takip edecek. Bununla birlikte yarında Fed Başkanlarının yanı sıra BoE ve ECB Başkanlarının konuşmaları dikkat çeken haber başlıkları olarak karşımıza çıkacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.