ABD Tüketicisinden Hızlı Geri Dönüş

ABD’deki sert kış sonrası tüketici talebi ile ilgili en önemli göstergelerden biri olan perakende satışlar biraz önce açıklandı…

ABD’deki sert kış sonrası tüketici talebi ile ilgili en önemli göstergelerden biri olan perakende satışlar biraz önce açıklandı ve hem manşet veri hem çekirdek rakam beklentiden çok daha iyi geldi.

Gelen rakamlar kış ayları sonrası ABD tüketicisinin piyasaya hızlı bir dönüş yaptığına işaret etmekle kalmayıp ABD ekonomisinde birinci çeyrekte yaşanan yavaşlamanın zorlu kış şartları kaynaklı olduğu görüşünü destekliyor. 

ABD’de Mart ayında manşet perakende satışlar %1.1 artarken, çekirdek perakende satışlarda %0.7’lik bir artış kaydedildi. Perakende satışların ikinci bir çekirdek versiyonu da (otomobil ve yakıt hariç versiyonu) %1.0 ile hem beklentiden daha iyi ve hem son 4 yılın en iyi seviyelerinde geldi.

Veriler sonrası USDCHF 0.88, USDJPY 102.00 seviyelerine tırmandı. USDCHF’den hafta sonu SNB başkanı Jordan’dan gelen açıklamalar ve iyi perakende satışlar verisi sonrası 0.8815 seviyesinin kırarak 0.89 bölgesine doğru bir atak görebiliriz. USDJPY’de ise yükseliş yaşansa da Ukrayna kaynaklı risk – off durumu bu yükselişin sınırlı kalmasına neden olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.