ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Günü

Bugün piyasanın en önemle beklediği verilerin başında gelen ABD tarım dışı istihdam artışı ile işsizlik oranı verileri 15.30’da açıklanacak.

Bugün piyasanın en önemle beklediği verilerin başında gelen ABD tarım dışı istihdam artışı ile işsizlik oranı verileri 15.30’da açıklanacak. Dünkü faiz kararları gününde hem EURUSD hem de GBPUSD’de başarılı işlemlerden sonra bugün de 15.30 verilerini fırsata çevirmek için bekliyoruz.

Genel beklenti işsizlik oranını %7.9’da sabit kalması ve tarım dışı istihdam artışında 165 binlik artış. Özel sektör istihdam artışı içinse beklenti 170 bin. Tarım dışı istihdamın geçen ay 157 bin arttığını hatırlatalım, yani benzer bir rakam bekleniyor diyebiliriz.

Çarşamba ADP özel sektör istihdam artışı verisi Şubat için 198 bin kişi artış gösterdi. 172 bin olan beklentiyi geçen veri bugünkü beklentileri de bir miktar yukarı çekti.

Haftalık işsizlik başvurularına baktığımızda ise en son 344 binden 340 bine düşüş var ki bu rakam beklentinin oldukça altında. Haftalık işsizlik başvurularındaki düşüş de istihdamda iyileşmeye işaret ediyor.

Piyasanın bilmediği ise bu rakamlarda geçen ayki kar fırtınasının ne kadar etkin olduğu. Bugünkü veri için de kar fırtınası etkisiyle beklentilerini aşağı çeken analistler var.

Beklenti altı veya üstü veriler USD açısından belirleyici olacak. özellikle işsizlik oranında düşüşün eşlik ettiği 190 bin üzeri bir veri USD fırtınası estirir. Bu durumda USDJPY yeni bir patlama yaparken ALTIN için büyük sıkıntı olur. EURUSD, GBPUSD gibi paritelerde de Dolar lehine büyük hareketler olur.

150 bin altı veri ise FED bu sene varlık alımına tam gaz devam eder görüşü yaratır ve USD satışı piyasanın ana teması olur. Bu senaryoda ALTIN 1585’i nihayet geçer ve EURUSD de 1.32 atağına başlar diye düşünüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.