ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu – 08.01.2016

ABD’de İstihdam Tarafında İşler Yolunda

ABD Aralık ayı istihdam raporu yayınlandı. Tarım dışı istihdam değişimi 292 bin ile beklentilerin çok üzerinde gelirken ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0.0, yıllık bazda %2.5 ile beklenti altı kaldı. İşsizlik oranı ise beklendiği gibi %5.0 seviyesinde sabit kalırken iş gücüne katılım oranı %62.5’den %62.6’ya yükseldi. Ayrıca Kasım ayı tdi değişimini de 211’den 252 bine revize edildi.
Pozitif tarafları; beklentilerin neredeyse yarısı kadar daha fazla gelen tarım dışı istihdam değişimi, Kasım ayına gelen 41 binlik yukarı revize ve iş gücüne katılım oranındaki artış.
Negatif tarafları; maaşlardaki artışın beklenti altı kalması. 
Fed zaten istihdam tarafından hedefine büyük oranda ulaştığı görüşünde fakat düşen işsizlik oranının maaşlar üzerinde yukarı yönlü baskı yarattığını görmek istiyor. Maaşlardaki yükselişin de enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaratacağı görüşü var. Fed bu zincirleme etki ile enflasyonda hedefe doğru yükselişin başlamasını bekliyor.
Maaşlarda hem aylık bazda hem de yıllık bazda beklenti altı bir artış var fakat yıllık bazda artış hızının %2.3’den %2.5’e yükseldiğine dikkat çekmekte de fayda var.
Daha önceleri de vurgu yaptığımız gibi Fed’in endişesi istihdam değil enflasyon. Bu nedenle istihdam tarafında işlerin kötüye gittiğini gösteren veriler gelmediği sürece piyasada kalıcı bir etki yaratma ihtimali düşük. Enflasyon verileri için ise aynı şeyi söylemek zor. Fed’in faiz artışı patikasını belirleyecek olan enflasyon verileri ve yükseliş bu patikayı daha hızlandırabilecekken düşüş Fed’in daha seyrek faiz artışlarını tercih etmesine neden olabilir.
Veriler sonrası piyasa tepkisine baktığımızda ilk an çok iyi tdi değişimi verisi ile yükselen doların şu anda aldıklarının büyük bölümünü geri vermiş olduğunu görüyoruz. Dolar endeksi veri öncesi seviyelerinin sadece 10 puan üzerinde. Veri sonrası piyasalarda çok önemli bir değişiklik yok. Fed’den bir sonraki faiz artışının Mart ayında gelmesi bekleniyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.