ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu – 07.08.2015

Tarım Dışı İstihdam Değişimi 215 Bin!

Günlerdir merakla beklediğimiz ABD istihdam raporu yayınlandı ve rapora göre ABD ekonomisi tarım dışı sektörü Temmuz ayında 215 binlik istihdam yarattı.
Beklentinin çok hafif altında bir rakam fakat kötü olduğu söylenemez. İşsizlik oranı beklendiği gibi %5.3 seviyesinde kalırken, ortalama maaşlarda artış aylık bazda %0.2 ile beklentide olurken yıllık bazda %2.1 ile beklenti altı kaldı fakat önceki aya göre yükseliş var.
Diğer detaylara bakıyoruz ve iş gücüne katılım oranının %62.6 seviyesinde sabit kaldığını diğer yandan ortalama çalışılan saatlerin 34.6 ile beklentiden bir tık daha iyi olduğunu görüyoruz. 
Eylül ayında faiz artışına sıcak bakan Fed üyelerinin kararlarını değiştirmeyecek bir rapor fakat faiz artışı isteyenler cephesine yeni üyelerin eklenmesini sağlar mı soru işareti.
Fakat raporun kesinleştirdiği bir nokta var o da Eylül ayı faiz artışı hala masada ve ihtimali çok da düşük değil. Nette dolar için pozitif ve raporun yayınlanmasının ardından dolar hakimiyeti yaşanıyor piyasada. USDJPY, USDCAD gibi pariteler yeni zirvelere giderken, EURUSD, GBPUSD ve AUDUSD üzerinde baskı var.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.