ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu – 06.02.2015

Tarım Dışı Sonrası Dolar Fırtınası

Merakla beklenen ABD Ocak ayı istihdam raporu yayınlandı. Nette pozitif bir rapor ve dolar rallisi getirdi. İşte detaylar:
  • Ocak ayı tarım dışı istihdam değişimi 257 bin, beklenti 235 bin. Ayrıca önceki ay verisine de 252 binden 329 bine yaklaşık 80 binlik yukarı yönlü bir revize geldi.
  • İşsizlik oranı %5.6’dan %5.7’ye yükseldi. Fakat hala son yılların en düşük seviyelerinde ve iş gücüne katılım oranı 0.2 puanlık artışla %62.9’a yükseldi. Yani katılım oranındaki artışla birlikte gelen bir yükseliş var işsizlik oranında.
  • Geçtiğimiz ay %0.2 gerileyen ortalama saatlik kazançlar bu ay %0.5 ile beklentilerin neredeyse iki kattı arttı. 2011 Ağustos’tan bu yana en iyi rakam. Yıllık bazda da artış %2.2 ile %1.9’lik beklentiden çok daha iyi.
Sadece manşet veriler değil detaylar ve revizler de çok iyi ve Haziran ayı faiz artışı beklentileri artık daha da güçlü. Önümüzdeki ayda da buna benzer bir istihdam raporuyla (özellikle maaşlarda başka bir güçlü artış) 18 Mart’ta Yellen’den Haziran için net bir faiz artışı mesajı gelebilir.

USDJPY verilerin ardından 150 pipse yakın bir ralli le 118.70’lere kadar tırmanırken, USDTRY 400 pipslik ralli ile 2.47 seviyesini görerek tarihi zirveyi tazeledi. Bu veriler sonrası dolarda son haftalarda yaşanan gevşeme sona erebilir ve piyasa yine doların hakimiyetine girebilir.

Forex Koçu iyi verileri USDCHF ve USDJPY alış sinyalleriyle fırsata çevirdi. 100 pipse yakın artı yazdık ve üyelerimizin yüzünü güldürmeyi bildik. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.