ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu – 05.11.2015

Tarım Dışı İstihdam Değişiminden Ne Beklenmeli?

Her ay merakla beklediğimiz ABD istihdam raporu yarın yayınlanıyor. Her şeyden önce önemli bir hatırlatma yapalım Türkiye’de hala yaz saati uygulaması devam ettiği için bu ay ABD tdi değişimi ve diğer istihdam verileri 16.30’da açıklanacak. 
Açık ara her ayın en önemli verisi olduğuna kimsenin itirazı yoktur herhalde ve her zamanki gibi piyasada dalgalanmalara neden olacak. Veri için her ay beklentiler ve piyasa üzerindeki yaratabileceği etkileri sizlerle paylaşıyoruz. Peki bu ay için beklentiler nedir ve ne gibi hareketler görebiliriz?
Beklentiler:
Tarım dışı istihdam değişimi, 180 bin
İşsizlik oranı, %5.0
Ortalama saatlik kazançlar, %0.2
Bazı öncü göstergeler:
ADP tarım dışı istihdam değişimi 182 bin, önceki 190 bin
Ekim haftalık işsizlik başvuruları ortalaması 263 bin, Eylül ayı 267 bin
ISM imalat PMI istihdam bileşeni 47.6, önceki 50.5
ISM hizmetler PMI istihdam bileşeni 59.2, önceki 58.3
ISM imalat PMI istihdam bileşeni 50.0 altına sarkmış yani önceki aya göre imalat sektörü istihdamında daralma var. ADP verisi de önceki aya göre 10 bin daha düşük. Diğer yandan ABD ekonomisinin can damarı hizmetler sektörü istihdamında artış var ve haftalık işsizlik başvuruları ortalaması Ekim’de daha düşük. 
Neye dikkat edilmeli?
Sadece tarım dışı istihdam değişimi değil işsizlik oranı, ortalama saatlik kazançlar gibi diğer önemli istihdam göstergeleri de açıklanacak saat 16.30’da. Maaşlardaki artışın hızlanması ileride enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaratacak düşüncesi hakim Fed’de. Bu nedenle tdi değişimi ve işsizlik oranı verisinin yanında maaşlardaki artış verisine de özel bir dikkat gösterilmeli.
Yani sadece tarım dışı istihdam değişimine bakarak değerlendirme yaparsak yanılabiliriz. Beklentiden iyi bir tdi değişimine karşı beklenenden daha düşük bir maaş artışı nette zayıf bir rapor olarak algılanabilir piyasa tarafından.
Niye önemli?
İstihdam, enflasyon ve finansal istikrar ile birlikte Fed’in üç önemli sorumluluk alanından biri ve faiz artışı için enflasyonla birlikte istihdamda biraz daha toparlanma görmek istiyor Fed. Yukarıda da vurgu yaptığımız gibi dikkat edilmesi gereken ve belki de tdi değişimi kadar önemli olan bir gösterge ortalama saatlik maaşlar. İstihdam piyasasındaki sıkılaşma ve gelecek enflasyon için çok önemli bir ölçüt. 
Önce geçtiğimiz haftaki FOMC sonra da dün Yellen’dan gelen açıklamalar sonrası Aralık ayı faiz artışı ihtimali küllerinden yeniden doğdu. Şu anda piyasalar Aralık ayı için %50’den fazla bir ihtimal görüyor ve güçlü bir istihdam raporu bu ihtimali daha da artırarak dolara daha da güç katabilir.
Veriler doları nasıl etkiler?
Dolar endeksi şu anda 98.00 direncini test ediyor ve beklentiden çok kötü gelmediği sürece dolar güçlü kalmaya devam edecek bizce. Güçlü bir rapor ise 100.00 seviyelerine doğru bir yükselişe start verebilir. 
EURUSD ECB’nin önümüzdeki ay daha fazla gevşemeye gidebileceği beklentisiyle baskı altında. GBPUSD de bugünkü enflasyon raporuyla büyük bir darbe yedi. Güçlü bir rapor bu paritelerde aşağıda bir kaç destek seviyesinin kırılmasına neden olabilir. Tam tersi yani zayıf bir istihdam raporu ise rahatlama getirebilir.
İçeri döndüğümüzde ise siyasi belirsizlikler büyük oranda ortadan kalkmış durumda fakat son günlerde Aralık ayı Fed faiz artışı ihtimalinin artması nedeniyle seçim coşkusunun yarattığı iyimserlik çok uzun sürmedi. ABD’den gelecek olan iyi bir istihdam raporu USDTRY’de yeniden 2.90 seviyelerine doğru bir hareket başlatabilir.
Zayıf bir istihdam raporu ise dolarda geri çekilme yaşatacaktır fakat Aralık ayı masada kaldığı sürece geri çekilmeler kalıcı olmayabilir. Önce 2.80 sonra da 2.75’ler dikkatimizi çeken yakın destek seviyeleri.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.