ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu – 05.06.2015

Tarım Dışı İstihdam Değişimi 280 Bin!

ABD Mayıs ayı istihdam raporu yayınlandı. Hemen rapordan önemli rakamlara göz atalım:
  • Tarım dışı istihdam değişimi 280 bin, beklenti 225 bin. Önceki ay 223 binden 221 bine revize edildi.
  • İşsizlik oranı %5.4’en %5.5’e yükseldi. Piyasa %5.4’de sabit kalmasını bekliyordu. Fakat iş gücüne katılım oranında da %62.8’den %62.9’a artış olduğunu görüyoruz. Yani iş gücüne daha fazla insan girişi var işsizlik oranındaki yükselişin nedeni olarak. Bu nedenle işsizlik oranındaki beklenmedik yükseliş olumsuz sayılmayabilir.
  • Maaşlarda aylık bazda %0.3, yıllık bazda %2.3’lük artış var. Beklentiden daha iyi.
Yani Eylül ayında faiz artışı bekleyenleri sevindiren güçlü bir rapor ve dolar alışları getiriyor. Tdi değişimi beklentinin çok üzerinde ve Mart ayındaki 85 binlik rakamın istisna olduğunu resmileştirdi artık. Maaşlardaki artış hala Yellen’in istediği seviyelerde olmayabilir fakat istihdam piyasasındaki sıkılaşmanın ücretleri de yukarı çekmeye başladığı ve dolayısıyla ileride enflasyonu da destekleyeceği işaretleri var.
İşsizlik oranındaki yükseliş raporun tek negatif tarafı gibi duruyor fakat yükselişin arkasındaki en büyük neden iş gücüne katılım oranın yükselmesi. Yani iş gücünde daha fazla insan var. Ekonomiye güveni artan ve çeşitli sebeplerle iş gücünden düşenler geri geliyor işareti. Bu, işsizlik oranındaki beklenmedik yükselişin o kadar da kötümser görülmemesini sağlayabilir.
Son söz olarak raporun dolar için olumlu olduğu ve güçlü istihdamın ikinci çeyrekte sürdüğü sonucunu çıkarabiliriz. Güçlü rapor dolar rallisini de peşinden getirdi. EURUSD 1.11 altına gerilerken, ALTIN 1180 – 1175 desteğini tam anlamıyla kırdı. USDJPY son 13 yılın zirvesine giderken, USDTRY 2.69 üzerini gördü.
Yunanistan ile ilgili olumlu haberler EURUSD’de yukarıları getirebilir fakat bu güçlü istihdam verisinin ardından genel olarak güçlü dolar tonu devam edebilir piyasalarda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.