ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu – 05.02.2016

Tarım Dışı İstihdam Değişimi 151 Bin! Peki Ya Detaylar?

Piyasaların beklediği an geldi çattı. ABD’den tarım dışı istihdam değişimi 151 bin ile beklentilerin altında kaldı. Ancak önceki raporlarımızda da bahsettiğimiz gibi, yalnızca tarım dışı istihdam değişimine değil ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranındaki değişimin de yakından takip ederek raporun değerlendirilmesi gerektiğini söylemiştik. Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0.5 ile beklentilerden iyi gelirken yıllık bazda da %2.5 ile beklentilerin üzerinde geldi. İşsizlik oranı ise %4.9 ile beklentilerden iyi olarak açıklandı ve 2008 Mart ayından beri en düşük seviyelerine gerilemiş durumda.
Peki tarım dışı istihdamda kötüleşme yaşanırken neden USD değer kazanıyor ? sorusunu duyar gibiyiz ve cevabını aslında yukarıda verdik. Piyasaların ilk tepkisi dolar satmak olsa da büyük resme baktığımızda ortalama saatlik kazançlarda ve işsizlik oranında yaşanan iyileşmeyi göz önünde bulundurursak kötü bir rapor olmadığını söyleyebiliriz. Bu sebeple ilk tepki olarak gelen dolar satışları uzun soluklu olmadı ve dolar boğaları devreye girmiş durumda.
Bu hafta boyunca  USD’nin değer kaybettiğine şahit olduk ve önümüzdeki dönemde de maaşlarda ve gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması doların üzerindeki baskının azalmasına yardımcı olabilir. Fed üyelerinden son dönemde piyasalarda yaşanan kaos ortamı yüzünden de Mart ayında faiz artışına yönelik temkinli açıklamalar geliyordu hatırlayacağımız gibi.
Ancak maaşlarda artış yaşanmasının enflasyonu yukarılara taşıması beklendiği için bu durum %2’lik enflasyon hedefine ulaşılmasına destek olabilir ve bu da bildiğimiz gibi Fed’in gerçekten görmek isteyeceği bir senaryo. Tabi ki bu senaryonun devamlılığı da enflasyonda iyileşme yaşanabilmesi için oldukça önemli olacaktır. Biz de önümüzdeki süreçte ABD’den gelecek verileri ve üyelerden gelecek açıklamaları yakından takip edeceğiz.
Paritelere baktığımızda ise doların baskıyı artırdığını söyleyebiliriz. ABD dolar endeksi ise toparlanma yaşanıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.