ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu – 04.12.2015

Tarım Dışı İstihdam Değişimden Ne Beklenmeli?

Her ay merakla beklenen ABD istidam raporu bugün bir kaç saat içerisinde açıklanacak. Açık ara her ayın en önemli verisi olduğuna kimsenin bir itirazı yoktur herhalde. Her ne kadar ECB dün istihdam raporunun rolünü çalmış olsa da piyasalarda hareketlenmelere neden olacak. Veri için her ay beklentileri ve piyasa üzerindeki yaratabileceği etkileri sizlerle paylaşıyoruz. Peki bu ay için beklentiler nedir ve ne gibi hareketler yaşanabilir?
Beklentiler:
Tarım dışı istihdam değişimi, beklenti 201 bin.
İşsizlik oranı, beklenti %5.0
Ortalama saatlik kazançlar, beklenti %0.2
Bazı öncü göstergeler:
ADP tarım dışı istihdam değişimi beklenti 217 bin, önceki veri 196 bin.
Ekim haftalık işsizlik başvuruları ortalaması 269 bin, Ekim ayı 263 bin
ISM imalat istihdam bileşeni 51.3, önceki 47.6.
ISM hizmetler istihdam bileşeni 55.0, önceki 59.2
ISM imalat istihdam bileşeni önceki ay 50 altına sarkarak daralma sinyali vermişti fakat yeniden 50 üzerine çıkarak toparlanma olduğunu gösterdi. ADP verisinde ise iyi bir artış var. Diğer yandan ABD ekonomisinin can damarı olarak nitelendirilen hizmetler sektörü istihdamda geri çekilme var ve haftalık işsizlik başvurularında ise bir miktar artış var.
Neye dikkat edilmeli?
Sadece tarım dışı istihdam değişimi değil işsizlik oranı, ortalama saatlik kazançlar gibi diğer önemli istihdam göstergeleri de açıklanacak saat 15.30’da. Maaşlardaki artışın hızlanması ileride enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaratacak düşüncesi hakim Fed’de. Bu nedenle tdi değişimi ve işsizlik oranı verisinin yanında maaşlardaki artış verisine de özel bir dikkat gösterilmeli.
Yani sadece tarım dışı istihdam değişimine bakarak değerlendirme yaparsak yanılgı yaşayabiliriz. Beklentiden iyi bir tdi değişimine karşı beklenenden daha düşük bir maaş artışı nette zayıf bir rapor olarak algılanabilir piyasa tarafından.
Niye önemli?
İstihdam, enflasyon ve finansal istikrar ile birlikte Fed’in üç önemli sorumluluk alanından biri ve faiz artışı için enflasyonla birlikte istihdamda biraz daha toparlanma görmek istiyor Fed. Yukarıda da vurgu yaptığımız gibi dikkat edilmesi gereken ve belki de tdi değişimi kadar önemli olan bir gösterge ortalama saatlik maaşlar. İstihdam piyasasındaki sıkılaşma ve gelecek enflasyon için çok önemli bir ölçüt. 
Geçtiğimiz haftalarda Yellen’dan gelen açıklamalar doğrultusunda Aralık ayı faiz artırım ihtimali artmıştı ve sonrasında gelen veriler de bu ihtimalin devam etmesine yardımcı oldu. Önceki istihdam rapor 270 bin gelerek USD için son derece pozitif olmuştu. Güçlü bir istihdam raporunun açıklanması ile birlikte USD yeniden gücüne güç katabilir.
Veriler doları nasıl etkiler?
Dün ECB başkanı Draghi’den gelen açıklamalar sonrasında EUR alıcıları devreye girdi. Piyasa varlık alım programının büyütülmesini ve mevduat faizinde daha fazla bir indirim yaşanmasını bekliyordu. Bu beklentiler hayata geçmeyince sadece 10 baz puanlık bir indirimin gelmesi ve varlık alım programının sadece 2017 Mart ayına ertelenmesi sonrasında EURUSD’de keskin bir yükseliş yaşandı. 
Dolar endeksi hafta içerisinde 100 üzerine çıktıktan sonra gelen açıklamalar sonrasında 98.20 seviyelerine geriledi. Güçlü bir istihdam raporu dolar endeksini yeniden yukarılara taşıyabilir ve EURUSD’de geri çekilmeleri beraberinde getirebilir fakat çok hareketli geçen ECB toplantısı sonrasında piyasalar yoruldu bu sebeple bugün istihdam raporu ECB’ye kıyasla biraz daha sakin geçebilir. 
Yurt içine döndüğümüzde ise Rus uçağının düşürülmesi ardından TRY satışları geldi ve USDTRY 2.9350 seviyelerine kadar yükseldi. Bu seviyelerden kar alımlarının gelmesi ile birlikte USDTRY çifti 2.87 seviyesine geriledi. Gelecek olan iyi bir istihdam raporu sonrasında yeniden 2.95 seviyelerine doğru bir hareket yaşanabilir.
Zayıf bir istihdam raporu ise dolarda geri çekilme yaşatacaktır ama gelen veride çok büyük bir kötüleşme yaşanmadığı sürece Aralık ayı hala masada tutulacak ve USDTRY’de geri çekilmeler kalıcı olmayabilir. İlk olarak 2.85 bölgesi ve sonra da 2.80 bölgelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.