Tarım Dışı İstihdam Raporu Beklentilerin Üstünde

ABD’den Yine Beklentiden İyi Tarım Dışı İstihdam Raporu!

Ve beklenen an geldi çattı. ABD’den tarım dışı istihdam raporu yayınlandı ve geçen aydan sonra yine güçlü bir tarım dışı istihdam raporuyla karşı karşıyayız.
Veriler nasıl geldi?
  • Tarım dışı istihdam değişimi önceki ay beklentiden çok iyi 271 bin gelmişti. Bugün ise beklentiden 10 bin fazla 211 bin ile beklentiden iyi geldiğini görüyoruz. 
  • İşsizlik oranı beklentide %5 geldi.
  • Ortalama saatlik kazançlar %0.2 ile beklentide geldi.
  • İş gücüne katılım oranı ise %0.1 artarak beklentiden iyi %62.5 geldi.
Fed’in faiz artışı için Aralık ayını masada tuttuğunu hepimiz biliyorduk zaten. Ve bu yüzden gözler bu ay ki toplantıdan önce tarım dışı istihdam raporundaydı. Baktığımızda geçen ay kadar güçlü bir istihdam raporu olmasa da beklentiden iyi gelen istihdam değişimi Fed’in yüzünü güldürmüş olsa gerek. 
 
Zaten son dönemde başkan Yellen ve diğer üyelerden gelen açıklamalar da faiz artışına yeşil ışık yakar nitelikteydi. Bu süreçte tek soru işareti ABD’den gelecek olan verilerdi ve bu verilerin ıskalanmaması ile 15-16 Aralıkta Fed’in faiz artışına gitme ihtimallerinin iyice güçlenmiş olduğunu söyleyebiliriz.
 
Gelen veri sonrası dün Draghi etkisiyle birlikte 1.0970 seviyelerine kadar ralli yapan EURUSD’de çok önemli bir hareketlilik yaşanmadı. Verilerin açıklanması ile birlikte parite 1.0860 seviyelerini test etse de bu düşüş çok kısa soluklu oldu.
 
USDCAD’de ise aynı anda Kanada’dan gelen beklenti altı verilerle birlikte keskin bir yükseliş yaşandı. Üstüne OPEC’in petrol üretimini artırdığını açıklamasıyla birlikte yükselişler devam etti ve parite 1.3410 seviyelerini test etti.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.