ABD Tarım Dışı İstihdam Raporunun Dolara Etkileri

Tarım Dışı İstihdam Değişimi Doları Nasıl Etkiler?

Merakla beklenen ABD tarım dışı istihdam değişimine bir kaç saat kaldı ve gelin bu ayki beklentiler ne ve verilerin piyasa üzerindeki ne etkisi olur her ay olduğu gibi bir gözden geçirelim.
Beklentiler:
Tarım dışı istihdam değişimi, 215 bin
İşsizlik oranı, %5.2
Ortalama saatlik kazançlar, %0.2
Bazı öncü göstergeler:
ADP tarım dışı istihdam değişimi 190 bin, 177 bin
Ağustos haftalık işsizlik başvuruları ortalaması 275 bin, Temmuz ayı 268 bin
ISM imalat PMI istihdam bileşeni 51.2, önceki 52.7
ISM hizmetler PMI istihdam bileşeni 56.0, önceki 59.6
ISM PMI istihdam bileşenleri ve haftalık işsizlik başvuruları önceki aya göre daha düşük bir tarım dışı istihdam değişimi gelebileceğini düşündürüyor fakat en önemli öncü gösterge ADP özel sektör istihdam değişiminde önceki aya göre daha fazla bir artış var.
Neye dikkat edilmeli?
Sadece tarım dışı istihdam değişimi değil işsizlik oranı, ortalama saatlik kazançlar gibi diğer önemli istihdam göstergeleri de açıklanacak saat 15.30’da. 200 bin üzeri bir tdi değişimi zaten standart hale geldi ve Fed artık maaşlarda güçlü bir artış istiyor. Maaşlardaki artış hızlanması ileride enflasyon üzerinde de yukarı yönlü baskı yaratacak.
Yani sadece tarım dışı istihdam değişimine bakarak değerlendirme yaparsak yanılabiliriz. Beklenti altı fakat 200 bin civarında bir tdi artışına karşı beklenenden daha güçlü bir maaş artışı hala iyi bir rapor olarak algılanabilir.
Niye önemli?
İstihdam, enflasyon ve finansal istikrar ile birlikte Fed’in üç önemli sorumluluk alanından biri ve faiz artışı için enflasyonla birlikte istihdamda biraz daha toparlanma görmek istiyor Fed. Dikkat edilmesi gereken ve belki de tdi değişimi kadar önemli olan bir gösterge ortalama saatlik maaşlar. İstihdam piyasasındaki sıkılaşma ve gelecek enflasyon için çok önemli bir ölçüt.
Çin’de son haftalarda yaşanan kriz nedeniyle Fed’in frene bacağı düşünülüyordu fakat başkan yardımcısı Fischer’den hafta sonu gelen açıklamalar faiz artışı için Eylül ayının hala masada olduğunu gösteriyor. Güçlü bir istihdam raporu tek başına Eylül ayı faiz artışını garanti haline getirmeyecek fakat şu an %50 olan ihtimali artıracak.
Veriler doları nasıl etkiler?
Veriye bir kaç saat kala dolar endeksi 96.00 üzerinde ve beklentiden çok kötü gelmediği sürece dolar güçlü kalmaya devam edecek bizce. EURUSD dün ECB başkanı Draghi’den büyük bir darbe yedi, bugün gelebilecek güçlü bir istihdam raporu da ikinci bir darbe vurur ve paritenin önce 1.1050 sonra da 1.0850’lere doğru yolculuğunu hızlandırır.
İçeri döndüğümüzde ise siyasi belirsizlikler ve devam eden şiddet olayları nedeniyle Türk Lirası zaten zayıf ve bu sabah tekrar 3.00 denendi. ABD’den gelecek olan iyi bir istihdam raporu yeniden 3.00 seviyelerine doğru bir hareket başlatabilir.
Zayıf bir istihdam raporu ise dolarda geri çekilme yaşatacaktır fakat Eylül ayı ihtimalini tam anlamıyla ortadan kaldırmadığı ve lira üzerinde baskı yaratan siyasi belirsizlikler ortadan kalkmadığı sürece dolardaki geri çekilmeler çok uzun sürmeyebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.