ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu – 04.03.2016

Görüntü Var Ama Ses Yok

ABD’de tarım dışı sektörler 242 bin kişilik istihdam yarattı Şubat ayında. Piyasa beklentisi olan 195 binden daha yüksek bir rakam. İşsizlik oranı beklendiği gibi %4.9 seviyesinde sabit kalırken saatlik ortalama kazançlar %0.01 gerileyerek 25.35 dolara düştü. Maaşlar raporun en önemli öğesi ve piyasa %0.02 artış beklerken %0.01’lik gerileme güçlü tarım dışı istihdam değişimi rakamını gölgede bırakıyor.
Ocak ayı tarım dışı istihdam değişimi 151 binden 172 bine revize edilirken iş gücüne katılım oranı %62.7’den son bir yılın en yüksek seviyeleri olan %62.9’a yükselmiş. Haftalık ortalama çalışılan saatler ise 34.6 saatten 34.4 saate gerilemiş.
İş gücüne katılım oranındaki artış iş arayanların sayısında bir artışı ima ediyor. Şirketler beklenenden daha fazla işe alım yaparken bu yeni işe alınanlar mevcut çalışmakta olanların ortalama maaşlarından ve çalışma saatlerinden çalmışlar gibi.
Rapor ilk bakışta güçlü bir rapor gibi görünüyor fakat bahsettiğimiz raporun Fed için en önemli bileşeni olan maaşların gerilemesi enflasyonda artış isteyen Fed’i pek memnun etmeyecek. Dolayısıyla da raporun dolara ilk anda güç kattığını fakat sonrasında doların aldıklarından fazlasını geri verdiğini görüyoruz.
Fed’den Mart ayında zaten faiz artışı beklenmiyordu. O açıdan bu istihdam raporunun bir şey değiştirme ihtimali çok düşüktü zaten fakat bu rapor Fed’in Mart ayı karar metnindeki tonunu belirleyecek bir rapordu ve maaşlardaki düşüş nedeniyle enflasyon konusunda şahin yorumlardan ve faiz artışı ile ilgili ileriye dönük net bir yönlendirmeden kaçınacaktır. Bu da dolara baskı olarak yansıyabilir önümüzdeki haftalarda. Son olarak sadece bu rapor nedeniyle Fed bu sene hiç faiz artırmayacak beklentisinin pek de makul bir beklenti olmadığını ekleyelim.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.