ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu – 03.04.2015

Dolara Bir Darbe de İstihdamdan

ABD Mart ayı tarım dışı istihdam değişimi 126 bin ile beklentilerin yarısı kadar geldi. İşsizlik oranı beklendiği gibi %5.5 seviyesinde sabit kalırken ortalama saatlik kazançlar yıllık bazda %2.1 ile beklentinin hafif üzerinde arttı.
Diğer yandan iş gücüne katılım oranı %62.7 ile önceki aya göre yüzde 0.1 puan düşerken düşük istihdam oranı %11.0’den %10.9’a geriledi. Ayrıca son iki ay tarım dışı istihdam artışı rakamlarına toplamda 69 bin aşağı revize geldi.
Eylül ayından sonra ilk kez 200 bin altına sarktı tarım dışı istihdam değişimi. Maaşlardaki artış beklentinin hafif üzerinde. Fakat iş gücüne katılım oranındaki gerileme ile aşırı kötü tdi değişimi ve önceki aylara gelen aşağı revizelerin etkisi daha ağır basabilir ve nette negatif bir rapor olarak algınalıyor piyasa tarafından şu anda zaten.
Paskalya Bayramı nedeniyle bir çok piyasa katılımcısı tatilde. Pazartesi günü de yine tatil havasında olacak piyasa. Bu nedenle Salı gününe kadar piyasanın asıl tepkisini görmeyebiliriz. Ayrıca kötü veri kış şartlarına bağlanıp görmezden de gelinebilir. 
Ne olursa olsun FOMC’nin faiz yönlendirmesini verilere bağlamasının ardından gelen ilk tarım dışı istihdam değişimi beklentilerin çok altında kaldı ve Haziran faiz artışı ihtimalini daha da azalttı. Nisan ayı istihdam raporu da hayal kırıklığı yaratırsa faiz artışı için Haziran tamamen devreden çıkabilir. 
Forex :Koçu yine başarılı bir tarım dışı gününü geride bırakıyor. Veriler sonrası USDJPY satışı ve GBPUSD alışı sinyallerimizde artı yazarak başarılı tarım dışı istihdam serisi performansımıza bir yenisini ekledik.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.