ABD Başkanlık Yarışında Kim Önde? – 30 Eylül 2016

ABD Seçim Anketlerinde Son Durum Ne?

8 Kasım’daki ABD Başkanlık seçimlerinde önemli bir dönemeç geride kaldı. Başkanlık yarışındaki en önemli kilometre taşlarından biri olan canlı başkanlık tartışmalarından (presidential debate) ilki Salı gecesi gerçekleşti. Piyasadaki hareketlere ve tartışma sonrası yapılan anketlere bakarsak ilk tartışmayı Clinton kazanmış gibi duruyor.

Trump’ın söylemlerinde NAFTA’yı, özellikle Meksika’yı hedef alması ve yasa dışı giriş/çıkışları önlemek için ABD – Meksika sınırına bir duvar yaptırarak maliyetini Meksika’ya ödeteceğine dair vaadi nedeniyle Trump’ın seçim yarışında gerilemesi veya ilerlemesi Meksika Pesosu’nda önemli hareketlere neden oluyor.

Salı gecesi TSİ 5.00’de başlayıp 6.30’a kadar devam eden tartışma sonrası USDMXN geri çekildi. Tartışma sırasında başlayan düşüşle 19.90 seviyelerinden 19.50’lere kadar gerileyen USDMXN şu anda 19.30 bölgesinde işlem görüyor. Risk iştahı açısından önemli bir gösterge olan USDJPY de tartışma sırasında ve sonrasında yükselmişti. Tartışma sonrası CNN tarafından düzenlenen ankete katılanların %62’si Clinton kazandı derken sadece %27’si Trump kazandı demiş. %11 ise kararsız.

abd_secimleri_anketleri_tablo_09_30
Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times

Tartışma sonrası düzenlenen iki başkanlık seçimi anketi de yukarıda görüleceği üzere Clinton’un önde olduğunu gösteriyor. Yukarıda son yirmi anket var. LA Times anketlerini listeden çıkardığımızda farklı diğer kurumlar tarafından düzenlenen anketlerde Clinton’un net üstünlüğü ortada. Son yirmi anketin sadece dördünde Trump önde. 15 ankette Clinton üstünlüğü var ve bir anket başa baş bir sonuca işaret ediyor.

abd_secimleri_anketleri_grafik_09_30
Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times

İkinci grafikte ise son yüz anket var. Yine LA Times anketlerini dışarıda tutuyoruz. Yüzdeler arasındaki fark genel olarak Clinton lehine fakat son haftalarda Trump’ın güçlendiği de açık bir şekilde görülebiliyor. Kısacası anketler Clinton’a daha büyük bir şans veriyor fakat Trump da zamanla güçleniyor. Anketlerin istatistiksel tahminlerden ibaret olduğunu ve gerçek sonuçlardan farklılaşabileceği uyarısını tekrarlayarak raporumuzu kapatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.