ABD Kaya Gazı Üreticileri Geri Dönüyor – 14 Nisan 2017

Üretim Kesintisi Anlaşmasına Rağmen Petrol Neden Yükselmiyor?

Paskalya Tatili’nin etkisi Asya seansında hissedilmeye başlandı. Avustralya ve Yeni Zelanda piyasalarının kapalı olduğu haftanın son gününde tek veri Japonya’dan. Şubat ayı sanayi üretimi %2.0’den %3.2’ye revize edildi. İlk çeyrek büyüme için önemli bir veri olsa da piyasa üzerindeki etkisi şimdi olduğu gibi hep sınırlı oluyor.

Tatil nedeniyle her hafta cuma akşamı yayınlanan ABD Baker Hughes aktif sondaj kuyusu raporu dün yayınlandı. Rapora göre aktif sondaj kuyusu sayısındaki artış devam ediyor ve geçtiğimiz hafta on bir adet daha artarak 683’e yükseldi.

Sondaj kuyusu sayısı geçtiğimiz sene Mayıs ayında 318 ile dip yaptıktan sonra petrol fiyatlarındaki iyileşmeyle birlikte artışa geçerek şu an son iki yılın en yüksek seviyelerine tırmanmış durumda.

Yani petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle kapısına kilit vuran ABD kaya gazı üreticileri fiyatların tekrar maliyeti çıkaracak seviyelere ulaşmasıyla iş başı yapıyorlar. Bu da OPEC ve OPEC dışı üreticilerin üretim kesintisi anlaşmasının yarattığı pozitif görünümü dengeleyen bir faktör ve bu anlaşmaya rağmen petrolde beklenen $65 – $60 seviyelerinin hala gelmemesinin en önemli nedeni.

Dolayısıyla petroldeki her yükseliş kendi kendini ortadan kaldıran bir özelliğe sahip aslında. Yükselen fiyatlar daha fazla kaya gazı üreticisinin işe geri dönmesine, yani arzın artmasına, bu nedenle de fiyat üzerinde baskı oluşmasına neden oluyor. Bu açmaz talep tarafında kayda değer bir büyüme yaşanmadığı sürece de devam edecek gibi görünüyor.

Ham petrol için $55.00 – $54.80 bölgesi yukarıda direnç ve aşılırsa $60.00 seviyelerine doğru bir yolculuk başlayabilir. Fakat bu ABD’de daha fazla üreticiyi piyasaya geri getireceği için ne kadar kalıcı olur büyük soru işareti. Aşağıda ise $52.00 seviyesi dikkatimizi çeken en yakın kritik destek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.