ABD İstihdam Rakamları Piyasaları Nasıl Etkileyecek? – 5 Nisan 2019

Son işlem gününde haftanın geneline bakarsak, endeks haftası yorumu yapsak yanılmış olmayız zira ABD-Çin arasındaki görüşmelerin olumlu hava içinde geçmesi dünyada paranın tahvilden çıkarak endekslerde ralliye sebep olurken, dün Avrupa tarafında hafif kar realizasyonu görülürken Almanya tarafında yükseliş devam etti. Detaylara bakarsak Washington’da Oval Ofiste görüşen ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He  ticaret görüşmelerini mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırmak ve ticaret ilişkilerini istikrarlı bir şekilde ilerletmek konusunda uzlaşmaya vardı. Trump açıklamasına göre 4 hafta içinde bir anlaşma görülebilir. Görüşmelerin bugün de devam ettiğini hatırlatalım. ABD tarafında bugün Tarım dışı istihdam rakamları takip edilecek olup beklenti 170 Bin şeklinde gelmesi ve işsizlik rakamları %3.4 olarak beklenmekte. Dün açıklanan işsizlik haklarından yararlanma başvurusu rakamları 202 gelerek beklenti altında kalması olumlu karşılandı. Moody’s raporunda ABD ekonomisinde yıl sonuna doğru bir yavaşlama olabileceğini ancak bu yıl ve gelecek yıl bir resesyon beklemediğini ifade etti.  Raporda bu yıl için ortalama %2.5, 2020’de ise %1.7 büyüme beklendiği ifade edildi. 
AB tarafında geride bıraktığımız günde fabrika siparişleri verisi -4.2% olarak gelirken dünya ekonomilerinin yavaşlaması üretici güç olan Almanya’da hissedilmeye başlandı yorumu yapılırken, önümüzdeki günlerde Euro tarafında Almanya verileri etkili olması beklenebilir. Bugün Almanya sanayi üretim rakamları Euro tarafında takip edilecektir.

EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak saatlik grafikte 1.12433 direnç seviyesinden satış görmesi sonrasında 1.12017 seviyesinden destek bulan paritede yukarı yönlü hareketin devamı için tekrar 1.12433 seviyesi izlenebilir. Yukarı yönlü kırılmalarda 1.12663 ve 1.13079 direnç noktaları izlenirken, aşağı yönlü hareketlerde ise 1.12017, 1.11831 ve 1.11415 destek noktaları takip edilebilir.

Yurt içinde borsa tarafında oluşan olumlu havanın USDTRY paritesinde yansımamış olması TL tarafında daha temkinli davranılmasına yol açarken, Kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors (S&P) analistlerinden Frank Gill,  “Şartlar değişmezse Türk özel sektörü borç çevirmenin üstesinden gelebilecek gibi” açıklamasını yaptı. Yapılan açıklamada, “Londra SWAP piyasasına yapılan müdahale önümüzdeki dönemde maliyetli olabilir” ifadesi kullanıldı. S-400 konusu çözülmesi sonrası Türk-Amerikan ilişkileri normalleşmesi sonrasında parite tarafında da bir rahatlama beklenebilir.
Bugün yurt içinde herhangi bir veri akışı bulunmazken, ABD tarafında açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi gelişen ülkeler para birimleri üzerinde de etkili olması beklenmekte.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak saatlik ve 4 saatlik grafikte yer alan yükseliş trendi grafikte öne çıkarken, 5.6485 güçlü bir direnç olarak paritede yer alırken kırılması durumunda 5.7085 ve 5.8160 direnç noktaları takip edilebilir. Aşağıda ise 5.5410, 5.4935 ve 5.3860 destek noktaları takip edilebilir.

Son olarak IMF birçok ülkede hızlı biçimde yükselen konut fiyatlarında olası bir sert düşüşün 2008 küresel finansal krizinde görüldüğü gibi makro ekonomik performansı ve finansal istikrarı olumsuz etkileyeceğini duyurdu.  Altın tarafında global ekonomik görünüm endişe yaratırken Altın alımları da dikkat çekmekte. 1287.00 seviyesi üstünde kaldığı sürece 1297.60 ve 1302.76 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1284.10 ve 1275.76 destek noktaları takip edilebilir.

EURUSD

USDTRY

ONS ALTIN

DAX

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.