ABD Enflasyon Verisi Bekleniyor-11 Ekim 2018

Piyasalardaki karışık görünüm ve endişeler dün borsalara satış olarak yansıdı. Dünya genelinde endekslere satış gelirken ABD 10 yıllıkları 7 yılın zirvesini görerek %3.23 getiri kaydetti. Dow Jones 500 puan gerilerken Nasdaq %2.5 düşüş yaşadı. Yurt içinde de BİST tarafında satış yaşandı fakat USDTRY olarak TL bazında bir değerlenme gördük. Temel sebeplerini incelersek öne çıkan unsur ABD ve Çin arasındaki ticari kaygılar öne çıkmakta. ABD başkanı D.Trump açıklamasında Çin ile bir anlaşmaya henüz hazır değiliz ve önümüzdeki günlerde yeni bir tarife paketi gelebilir açıklaması piyasa tarafından tedirginlikle karşılandı. Dün aynı zamanda ABD’den gelen ÜFE verisi talip edildi ve beklenti dahilinde gelerek aylık ve yıllık bazda %0.2 geldi. Buna karşın dolar endeksinin %0.30 değer kaybı yaşadığını gördük. Özellikle ABD Başkanı D.Trump’ın FED için çok hızlı gittiği ve enflasyon endişelerini göz ardı ettiği yönündeki eleştirisi ABD tarihinde bir ilk olması nedeniyle hem FED hem piyasa tarafından endişe ile izlenmekte. Chicago FED başkanı Evans dün konuşmasında “ABD ekonomisi gerçekten oldukça iyi durumda, iş gücü piyasaları son derece canlı’’ diyerek yönün olumlu olduğu yönünde mesaj verdi. Bugün ABD tarafında TÜFE rakamları takip edilecek olup beklenti aylık %0.2 olarak gelmesi yönünde.
Avrupa tarafında ise bilindiği üzere son zamanlarda gelen İtalya tahvilleri satışı üzerine Alman 10 yıllıklarında da satış gördük. İtalyan ekonomisi endişeleri henüz bitmiş değil sadece vaatler söz konusu olurken, İtalyan cephesinde tartışmalar süregelmekte. Bugün Avrupa’da açıklanacak olan AMB para politikası tutanaklarının yayınlanması Euro açısından önem arz edecektir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak dolar endeksindeki gerileme ile birlikte 1.1540 üzerinde tutunması çabasının olduğunu görüyoruz. Bu seviyelerin altında kalıcı olmaması  Euro’yu teknik olarak güçlü kılmakta. Buralardan gelecek olan bir tepki ile 1.15796, 1.16452 direnç seviyeleri izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.14825, 1.14484 ve 1.13828 destek noktaları takip edilebilir.

Yurtiçinde ise Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Global Ratings, Türkiye’nin 2018 yılının ikinci çeyreğinde resesyona girebileceğini belirtti. Kurum tarafından kaleme alınan yazıda kısa vadeli ekonomik performansın her iki ülkede de sert bir şekilde olumsuz etkileneceğini tahmin ediyor. Bunun dışında bilindiği üzere yurtiçi Brunson davası beklentileri de mevcutken USDTRY olumlu bir performans sergilemekte. Bugün açıklanacak olan ticaret dengesi verisinde ise yavaşlayan ithalat ile birlikte cari fazla olması yönünde bir rakam beklenmekte. Yurtiçinde CDS risk primi 418 bps olarak seyrederken enflasyonla mücadele programı kapsamında 100 firmanın destek vereceğinin açıklaması yapması programın destek bulduğunu göstermekte. Bilindiği üzere dün Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak topyekun mücadele ile %10 indirim kampanyası başlattıklarını duyurmuştu. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan Brunson davası ile ilgili açıklamasında sözlerini tekrar ederek kararın yargıda olduğunu vurguladı.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak saatlik grafikte yataya dönüş ve sıkışma söz konusu. Asya seansında da oldukça yatay hareket eden paritenin artık izle ve gör konumunda olduğu söylenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde 6.0092, 5.9436 ve 5.8162 destek noktaları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 6.1366, 6.1984 ve 6.3258 direnç seviyeleri takip edilecektir.

Dün İngiltere veri akışı yoğundu. GSYİH rakamı %0.00 olarak gelirken, imalat üretimi aylık -%0.2 olarak geldi. Negatif rakamlar gelse de İngiltere’nin AB ile Brexit konusunda uzlaşacağı beklentileri ağır basarken olası bir anlaşmada Sterlinin oldukça pozitif ayrışması beklenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.