ABD – ÇİN Görüşmelerinde Ki Pozitif Hava Kalıcı Mı ?- 13 Şubat 2019

Geride bıraktığımız günde de ticaret savaşlarının geleceği piyasalara yön verirken beklentilerin endeksler üzerinde oldukça etkili olmasıdikkat çekti.  ABD Başkanı Donald Trump ticaret müzakerelerinde tarafların bir anlaşmaya yaklaşmaları durumunda 1 Mart olarak belirlenen vergilerin yükseltilmesi tarihini esnetebileceğini belirtti. Trump’ın açıklaması Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında süren ticaret müzakerelerinde iyimser havayı pekiştirdi. ABD borsaları ve Asya borsaları yükseliş kaydederken, bu trende Almanya Dax endeksi de %1.01 yükseliş kaydetti ve haftanın ikinci işlem gününde de trendi devam ettirdi.  Fed Başkanı Powell ABD ekonomisinin iyi bir durumda olduğunu ve durgunluk ihtimalinin yükseldiğini hiç bir şekilde hissetmediğini belirtti. İşsizlik oranı elli yılın en düşük seviyesinde ancak toplumun pek çok kesimi hala refahı hissedemiyor” şeklinde konuştu.  Trump ise yaptığı açıklamada “Gerçek bir uzlaşmaya varabileceğimiz bir anlaşmaya yakın olursak ve bunun gerçekleşeceğini düşünürsek tarifelerle ilgili bu metni kısa bir süreliğine bırakabilirim. Ancak genel olarak konuşmak gerekirse tarifeleri artırmayı geciktirmek istemiyorum” dedi. Bu açıklama oldukça pozitif algılanırken EURUSD tarafında dolar satışları gelerek tekrar 1.13800 seviyelerine doğru yükselişler görmüş olduk. ABD 10 yıllıkları %0.41 yukarıda seyrederken, Altın tarafında 1310.00 seviyesi üstünde seyretmesi risk iştahının şu an için yatay ve kazanç beklenmeyen Dolar’dan çıkıp endeks ve diğer enstrümanlara para girişi olduğu yorumu yapılmakta. Hükümet kapanma ihtimali ortadan kalkması itibariyle bu risk bertaraf edilirken, bugün ABD tarafında inşaat izinleri, Ocak ayı TÜFE rakamları ve Mal ticaret dengesi rakamları takip edilecek olup FED üyesi Bostic konuşması da yakından takip edilebilir.

AB tarafında gündem maddesi Brexit olarak öne çıkarken 21 Mart AB komisyonu toplantısı öncesi zaman daralırken bir diğer yandan Brexit için son tarih 29 mart olarak bilinmekte. Fakat ya tarih uzayacak ya da anlaşmasız bir şekilde olacağı yorumlar yapılırken Mart ayı Brexit açısından oldukça önemli bir ay olacak. Bugün AB tarafında Aralık ayı sanayi rakamları takip edilecek olup İngiltere tarafında da yoğun bir veri akışı izleyeceğimiz bir günde olacağız. Verilere bakarsak Enflasyon verileri genel olarak açıklanacak ve en son kötü gelen GSYİH rakamları sonrası Sterlin üzerinde etkili olması beklenebilir. Aynı zamanda konut fiyat endeksi de yakından takip edilebilir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak saatlik grafikte oluşan formasyon itibariyle 1.13286 üzerinde fiyatlanması durumunda 1.13562, 1.13899 ve 1.14718 direnç seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.12763,1.12261 ve 1.11442 destek noktaları takip edilecektir.

GBPUSD paritesine teknik olarak bakarsak satış yönlü baskı dikkat çekerken hareketin  devamı halinde 1.28471, 1.28011 ve 1.27420 destek noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.29242, 1.29553 ve 1.30324 direnç noktaları takip edilebilir.

Yurt içinde bugün herhangi bir veri akışı bulunmazken, ABD tarafında gelen yavaşlama endişeleriyle birlikte gelişen ülkelere giren para girişi artması sonucu TL pozitif etki gördü fakat hala eskisine göre Dolar maliyeti daha yüksek olması geçtiğimiz yıllardaki bol para etkisinin olması beklenmeyebilir. USDTRY paritesi için bugün ABD tarafında açıklanacak olan TÜFE rakamları takip edilecek olup pariteye teknik olarak bakarsak 5.2459 seviyesinde dengeleme çabaları öne çıkarken yukarı yönlü hareketlerde 5.2765,5.3031 ve 5.3436 direnç noktaları izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.2360, 5.2221 ve 5.1816 destek noktaları izlenebilir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.