ABD Büyüme %0.8’e Revize Edildi

ABD ekonomisi 2016 birinci çeyrekte ikinci tahmine göre %0.8 büyüdü. İlk tahmin dört hafta önce açıklanmıştı ve %0.5’lik bir büyümeye işaret ediyordu. Yani aslında birinci çeyrek büyüme performansı %0.5’den %0.8’e revize edildi. Piyasalar %0.9’a revize bekliyordu. Son tahmin dört hafta sonra yayınlanacak.

Bileşen bazında tüketici harcamaları ilk tahminde olduğu gibi %1.9 olarak gerçekleşirken özel sektör yatırımları %-5.9’dan %-6.2′ revize edilmiş. Kamu harcamaları ilk tahminde olduğu gibi %1.2. Dış ticaret görünümü hala negatif fakat ilk tahmine göre daha iyimser. İlk tahmine göre %2.6 düşen ihracat %-2.0’ye, ithalat ise %0.2’den %-0.2’ye revize edilmiş.

Açıklanan veri yıllıklandırılmış bazda. Yani verinin ham hali %0.2’lik bir büyümeye işaret ediyor. İlk çeyrek artık mazi oldu ve piyasaların asıl önemsediği bu zayıflamanın ikinci çeyrekte devam edip etmeyeceği. Şu ana kadar ikinci çeyrek ile ilgili gelen veriler %3.0 – %2.5 arası bir büyümeye işaret ediyor. Yani zayıflamanın ikinci çeyreğe de taştığı endişeleri şimdilik yersiz.

Bu verinin Fed’in Haziran ayı toplantısında çıkacak olan kararlar üzerindeki etkisi sınırlı. Fed bundan sonra gelecek olan enflasyon, istihdam, tüketici ve yatırım harcamaları gibi verileri takip ediyor şu anda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.