ABD Başkanlık Seçim Anketlerinde Son Durum – 25.08.2016

İşte ABD Başkanlık Seçimi Yarışında Son Anketler

ABD başkanlık seçimlerine doğru geri sayım devam ediyor. Üç aydan az bir süre kala henüz piyasaların tam olarak radarına girmiş değil. Fakat son düzlüğe girilirken Trump’ı önde gösteren anketlerin sayısının çoğalması piyasa oyuncularının seçimleri bir risk olarak daha fazla ciddiye almalarına neden olabilir ve seçimlerin daha fazla fiyatlamalara girdiğine tanıklık edebiliriz.

Geçtiğimiz hafta paylaştığımız rapordaki anketler net ve tartışmasız Clinton üstünlüğünü gösteriyordu. Fakat bu hafta terazinin kefeleri Clinton ve Trump arasında biraz daha dengelenmiş gibi duruyor. Aşağıdaki grafik Temmuz ayı başından bu yana düzenlenen 91 anketi içeriyor. Clinton’ı mavi çizgi, Trump’ı kırmızı çizgi temsil ediyor. Yeşil çizgi ise aradaki fark.

polls_graphic_08_25
Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times

Grafik aradaki farkın son zamanlarda kapandığını hatta bir ara Trump lehine döndüğünü gösteriyor. Yayınlanan son yirmi anketi içeren aşağıdaki tabloda olduğu gibi. Aradaki farkı 10 puanlardan 5 puanlara kadar gerilemiş ve oyların eşitlendiği bir kaç anket bile var. İki ankette ise Trump önde.

polls_table_08_25
Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times

Şu anki durum böyle. Trump cephesinden bir atak var ve Clinton liderlik koltuğunda önceki hafta olduğu kadar rahat değil. Anketler açıklandıkça güncel raporlarla son durumu sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Son olarak anketlerin istatistiksel tahminlere dayalı olduğu ve gerçeklerden sapabildiği (son olarak Brexit referandumu olmak üzere) uyarısını tekrardan yapalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.