Günün Grafiği: ABD Başkanlık Seçim Anketleri – 02.09.2016

ABD 2016 Başkanlık Seçim Yarışında Son Durum

Artık her hafta geleneksel hale getirdiğimiz 2016 ABD başkanlık seçimi anketleri ile yine sizlerleyiz. En son yazdığımız rapordan bu yana anketlerde dengenin pek değişmediğini görüyoruz. Clinton’un genel üstünlüğü devam ederken zaman zaman Trump’ı önde gösteren anketler de yayınlandı.

Aşağıdaki grafik yayınlanan son yüz anketi içeriyor. Clinton üstünlüğü var ama bir kaç hafta önce olduğu gibi ezici ve net bir üstünlük de değil. Ağustos başındaki bazı anketlerde aradaki fark 15 yüzde puanlara ulaşırken Ağustos sonlarına doğru Trump aradaki farkı azaltmış ve hatta kimi anketlerde öne bile geçmiş.

abd_secimleri_anketleri_grafik_09_02
Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times

Aşağıdaki tablo ise son yirmi anketi içeriyor. Yani yukarıdaki grafiğin seksen ile yüzüncü anketleri arasındaki bölge. Yirmi anketin on ikisinde Clinton, üçünde Trump önde. Beş ankette ise beraberlik var. Sadece LA Times anketlerini dikkate alırsak ise Trump’ın önce beraberliği yakaladığını sonra da öne geçtiğini görüyoruz.

abd_secimleri_anketleri_tablo_09_02
Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times

Seçimlere aşağı yukarı iki ay kaldı ve daha köprünün altından çok sular geçebilir. Beklentiler Clinton’un yarışı önde bitireceği yönünde fakat ‘Tamamdır. Seçimi kesin Clinton kazanacak demek.’ şimdilik çok iddialı bir söylem olur. Raporumuzu kapatırken anketlerin istatistiksel tahminlere dayalı olduğu ve gerçeklerden sapabildiği (son olarak Brexit referandumu anketleri olmak üzere) uyarısını yineleyelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.