ABD Başkanı Trump’ın Verdiği Mesajlar Piyasaları Nasıl Etkiledi? – 6 Şubat 2019

Piyasalara yön veren datalar aranırken, bilanço etkisi ile yukarı yönlü hareketler izlediğimiz endeksler bir yana, bir yandan da dolar endeksinde ki sakin duruş gelişen piyasalar üzerinde pozitif bir etki göstermekte.ABD 10 yıllıkların bu konuda -0.14 geri çekilmesinin etkisi varken dün bir yandan de FED yetkililerin konuşmaları piyasa tarafından takip edildi. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed’in faiz politikasına yönelik olarak”Görünüm belirginleşene kadar faiz adımı atılmamalı” yorumunu yaptı ve FED’in sabırlı kelimesinin önemine dikkat çekti.  New York Fed Eski Başkanı William Dudley ise piyasanın FED’in bilanço küçültmesine değil piyasaya odaklanmak gerektiğine dikkat çekti. Dolar tarafındaki yatay durum Altın tarafını güçlü kılarken 1310 seviyesinin üzerindeki güçlü duruş devam etmekte. EURUSD tarafında ise 1.1400 seviyesinde yatay hareketler gözlemlenmekte. Son olarak bu sabah ABD başkanı Trump’ın konuşması takip edilirken daha çok yapıcı mesajlar verilen konuşmada birlik beraberlik mesajları ve duvar inşaatı için verilen mesajlar önemliydi. Ancak Trump’ın olağanüstü hal durumuyla alakalı herhangi bir mesaj vermemesi ve hakkında yapılan soruşturmayı komik partizan soruşturmalar olarak nitelendirmesi dikkat çeken diğer unsurlar.  

Makro ekonomik datalara bakarsak dün açıklanan ABD verilerinde ISM imalat dışı endeksi Ocak’ta 58’den 56.7’ye geriledi. Bu,Temmuz’dan beri en düşük seviye olarak kayda geçti. PMİ rakamları ise beklenti dahilinde gerçekleşti. Bugün ise inşaat izinleri, perakende satışlar,ticaret dengesi ve GSYİH rakamları takip edilecek olup Dolar tarafında volatil bir gün olması beklenebilir. 

Avrupa tarafında öne çıkan gelişme ise Deutsche Bank tarafından yapılan açıklama oldu. Almanya ekonomisinin resesyona doğru gittiğini açıklaması öne çıkarken AB ekonomisinin lokomotif gücü Almanya’nın resesyona girmesi, hem Euro tarafında hem de genel AB ekonomisinin durumunda ciddi sıkıntılar yaratma ihtimali önümüzdeki günlerde daha net ortaya çıkabilir. Dün açıklanan perakende satışlar verisi AB tarafında yıllık %0.8 gelerek beklentileri aştı. Bugün AB tarafında aralık ayı Almanya fabrika siparişleri verisi takip edilebilir.  

EURUSD paritesine teknik olarak baktığımızda dört saatlik grafikte yükselen grafik diyebileceğimiz bir çizgi öne çıkarken 1.13891 bu anlamda önemli olacaktır. Altına sarkması durumunda 1.13755 ve 1.13362 destek noktaları izlenebilir.Yukarı yönlü ataklarda ise 1.14284, 1.14541 ve 1.14934 direnç noktaları olarak karşımıza çıkıyor.

Yurt içinde ise gelişen ülke kurlarında gelen %3 değer kazanımlarından TL’ de nasibini almış gibi gözüküyor. Özellikle CDS tarafında 298.60 seviyesine düşülmüş olması TL açısından olumlu olan bir diğer nokta. Öte yandan geride bıraktığımız günde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sırasında 5.2200 seviyesine kadar gelen parite sonrasında 5.2000 seviyesinde dengelenmiş gibi görünüyor. Yurt içinde bugün herhangi bir veri akışı bulunmazken ABD tarafında açıklanacak olan veriler takip edilebilir.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 50 günlük kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli 200 günlü hareketli ortalamanın kesişmesi durumu göze çarparken bu durum TL tarafında pozitif yansıması beklenebilir. Aşağı yönlü hareketin devamı halinde 5.1808, 5.1630 ve 5.1253 destek noktaları izlenebilir.Yukarı yönlü hareketlerde ise 5.2185, 5.2384 ve 5.2761 direnç noktaları takip edilebilir.

Petrol tarafında bugün ABD ham petrol stokları verisi takip edilecek olup beklenti 2.174 milyon varil olarak gelmesi.  WTİ tarafında 53.70 seviyesini üç kere denenmiş olması fiyatlamanın aşağı yönlü olabileceğinin göstergesi olabilir. Bu desteğin  kırılması durumunda 53.02, ve 52.38 destek noktaları gündeme gelebilir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.