ABD Ara Seçimleri Sonuçlanıyor, Piyasalarda Son Durum – 7 Kasım 2018

Bu sabah itibariyle küresel piyasalar hareketli başladı ve gündemde ABD tarafında gerçekleşen ara seçimler var. Yoğun seçmen katılımı gerçekleşirken, Demokratların temsilciler meclisinde daha fazla sandalye elde etmesi ABD’de her ne kadar Demokratların güç kazanımı olarak gerçekleşse de Trump’ın güven oyu niteliğinde gelmesi her ne kadar mavi dalga gelse de Cumhuriyetçilerin hakimiyeti yüksek. Cumhuriyetçilerin genellikle ABD’nin iç kesimlerinden aldığı oylar göze çarparken Senato’da yine aynı şekilde Cumhuriyetçilerin üstünlüğü gerçekleşti. Bundan sonra artık Trump’ın işinin daha zorlaşacağı ve kararlar alırken Demokratların da etkisinin olacağı beklentisi ile de Çin  ve İran ilişkilerin nasıl olacağı dikkatle izlenecektir.

Asya tarafında olumlu bir hava hakimken Demokratların temsilciler meclisinde üstünlük elde etmesi ile dolarda bir satış havası yaşandı. ABD’deki sistem gereği Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Senato Başkanı sayılması nedeniyle Cumhuriyetçiler çoğunluğu garantilemiş oldu. Trump’ın tekrar güvenoyu niteliğinde oy alması endeksler ve dolar açısından pozitif yansıması beklenebilir. Demokratlar 2010 yılından beri ilk defa temsilciler meclisinde çoğunluğu aldığı söylenebilir.

Avrupa tarafında ise dün hizmet ve üretim PMİ rakamları takip edilirken veriler beklentiden iyi gelerek 53.1 ve 53.7 olarak gerçekleşti. İtalya tarafında ise PMİ rakamı beklenti altında kalarak 49.2 geldi ve İtalya ekonomisindeki yavaşlamanın ne denli olduğunu ekim ayında göstermiş oldu. Bugün Avrupa’da perakende satışlar verisi takip edilecektir.
Gece açılıştan itibaren volatil bir duruş sergileyen EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak diplerden gelen tepki ile yukarı yönlü bir iştah sergileyen paritenin devam etmesi halinde bir sonraki hedef direnç 1.14355, 1.14442 ve 1.15106 seviyeleri izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.13978, 1.13714 ve 1.13250 destek noktaları izlenebilir.

Yurtiçinde ise dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında İran ile alakalı ambargoların hata olduğunu ve Türkiye olarak uymayacağız söylemi öne çıktı. Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak ise Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısı gerçekleştirildi. Bakan Albayrak toplantıya ilişkin resmi Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Berat Albayrak, “Ticaret Bakanımız, Tarım ve Orman Bakanımız, ilgili kurum başkanlarının katılımı ile Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantımızı gerçekleştirdik. Gıda enflasyonu ile mücadelede önümüzdeki süreçte çok daha kararlı politikaları hayata geçireceğiz.” dedi.  Enflasyon açıklamaları ve önlemleri süregelirken Tavil faizindeki gevşeme de öne çıkmakta. 2 yıllık gösterge faizde %21.12’ye doğru gerileme öne çıkmakta. Faizlerdeki gevşeme ile birlikte USDTRY cephesinde gelen gevşeme de son zamanlarda gelse de dün %2 yükseliş yaşandı. USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak önemli bir destek noktası olan 5.3126 seviyesinden dönüş olması teknik olarak önemli bir seviyeye işaret etmekte. Olumlu havanın sürmesiyle birlikte 5.2435 ve 5.1261 destek seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 5.4195, 5.4783 ve 5.5957 direnç seviyesi takip edilebilir.

EURUSD

Ons Altın

GBPUSD

Dow Jones

 

 

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.