ABD 4. Çeyrekte %1.4 Büyüdü

Haftanın son işlem gününde günün neredeyse tek ve doğal olarak en önemli verisi olan ABD’den 4. çeyrek büyümesi beklentilerden iyi gelerek %1.4’e revize edildi. Büyümenin %1.0’dan revize edilmesi dolar için son derece pozitif. Reel tüketici harcamaları %2.4 ile önceki veriden fazla gelirken, çekirdek PCE ise %1.3 ile beklentide geldi. İhracat -%2.7’den %2.0’a yükselirken, ithalatın -%0.6’dan -%0.7’ye gerilediğini görüyoruz. Ticaret ve tüketimdeki iyileşmenin büyümeye katkı sağladığını söyleyebiliriz. Ancak şirket karlılıklarının -%8.4 ile beklentilerden kötü geldiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Gelen veriler sonrası ABD dolar endeksinde hafif bir toparlanma yaşandı ancak paritelerde sınırlı bir etki yarattığını gördük. EURUSD’de hafif bir geri çekilme yaşandı ve 1.1160 desteği yeniden test edildi. 1.12 bölgesi altında kalındığı sürece paritede satış baskısının devam etmesini bekliyoruz. Bugün Paskalya Tatili nedeniyle ABD’de piyasaların kapalı olması sebebiyle hacmin düşük ve paritelerde hareketliliğin oldukça az olduğunu söyleyebiliriz.

USDTRY ise gelen verinin etkisi sınırlı oldu. Gün içerisinde 2.8810 direncini test eden paritede bu seviyelerden satıcıların devreye girmesiyle bir miktar geri çekilme yaşanıyor. Aşağıda 2.8650 ve 2.8600 seviyeleri destek olarak çalışabilir. 2.90 ve 2.92 bölgesi dirençleri tam olarak geçilmedikçe kurda yükselişlerden bahsetmek şimdilik zor gözüküyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.