22.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem gününde dolar endeksinde güçlü bir görünüm izledik. Bu durumun etkisiyle borsalardan ve emtialardan çıkışlar gözlemledik. ABD merkezli gelişmelerin ön planda olduğu işlem gününde, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, İran savunma bakanlığına yaptırım uygulama kararı alındığına dair açıklamaları piyasalarda fiyatlamaları etkileyebilecek unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Başkan Trump’ın, “İran’ın nükleer silah sahibi olmasına asla izin vermeyeceğiz.” açıklamaları ise ilerleyen günlerde piyasalarda tansiyonu arttıracak unsur olarak karşımıza çıkabilir. Yeni işlem gününe veri açısından bakacak olursak TSİ 10:30 civarında BoE Başkanı Bailey’in konuşmasını takip edeceğiz. Özellikle Sterlin varlıkları üzerinde yüksek volatilite yaratabilecek bu konuşmadan sonra günün ikinci yarısında Fed Başkanı Powell’ın konuşmalarını takip edeceğiz. Yurt içine baktığımızda, Fitch’in, Türkiye’nin makroekonomik görünümüne dair webinar düzenleyecek olması fiyatlamalarda etki yaratabilir. Jeopolitik ve siyasi unsurlardan gelecek haber akışlarını fiyatlamaların yönü açısından dikkatle takip edeceğiz.

EURUSD

Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesinde sert satışların olduğunu gözlemledik. Kritik 1.1800 bölgesinin altında gün kapanışı yapan paritede alıcıların henüz güçlü olduğunu söyleyemeyiz. 1.1800 bölgesinin altında fiyatlamaların devam etmesi durumunda 1.1750 ve psikolojik 1.1500 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Alıcıların baskısından bahsedebilmemiz için ilk olarak 1.1800 bölgesinin üzerinde günlük kapanışlar arayacağız. Bu olası senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise kanal içi fiyatlamaları takip edeeğiz. Kanal içinde fiyatlamaların kalıcı olması halinde ise 1.2000 direnç bölgesine doğru kademeli yükselişler izleyebiliriz.

GBPUSD

Geçtiğimiz işlem gününde dolar endeksindeki pozitif görünümden dolayı paritede satıcılı bir seyir izledik. Günlük grafiğe baktığımızda 100 ve 200 günlük ortalamaların kesiştiği yer olan 1.2700 bölgesi kritik destek seviyemiz olacaktır. Satıcıların bu bölgeyi hacimli bir şekilde kırması durumunda paritedeki satış baskısının artabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda 1.2650 ve 1.2600 destek bölgeleri ön planda olacaktır. Dolar endeksindeki olası gevşemede alıcıların iştahlanması durumunda ise ilk olarak 1.2900 bölgesi ve ardından kritik 1.3000 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin üzerinde günlük kapanışlar görmemiz halinde Sterlin varlıklarına olan talepte belirgin bir artış gözlemleyebiliriz.

USDTRY

Jeopolitik ve politik unsurların fiyatlamalarda ön planda olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Dolar endeksindeki güçlü görünümden dolayı paritede tarihi zirve fiyatlamaları izledik. Genel olarak 7.5000 bölgesinin üzerinde kalıcılık sağlayan paritede alıcıların iştahlarının canlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum devam ettiği taktirde 7.6600 ve 7.7700 direnç bölgelerine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Olası gevşemelerde satış temposundan bahsedebilmemiz için ilk olarak 7.5000 bölgesinin altında fiyatlamalar arayacağız. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise sırasıyla 7.4000 ve 7.3000 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Gün içinde siyasi unsurlardan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkin rol oynayacağını söyleyebiliriz.

ALTIN

AMB Başkanı Lagarde ve Fed Başkanı Powell’ın konuşmalarından sonra major borsalar ve güvenli limanlardan sert çıkışlar gözlemledik. Altında yaşanan sert satışlar sonrasında $1900 bölgesinin altını test ederek günü bu bölgenin üzerinde kapattığını görmekteyiz. Satıcılı seyrin momentum kazanabilmesi için ilk olarak bu bölgenin altında günlük kapanışlar arayacağız. Bu durumun gerçekleşmesi halinde $1870 ve $1850 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Küresel risk algısında bir artış olması durumunda alıcıların güvenli liman ihtiyacının ön plana çıkmasıyla emtiada $1918 ve $1945 bölgelerine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Gün içinde küresel unsurlardan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz işlem gününde gerek Avrupa para birimleri gerek ise borsalarda yaşanan satışların petrol ürününde de yaşandığını söyleyelim. Geçtiğimiz hafta pozitif bir görünüm sergileyerek toparlanma sürecinde olan emtiada dün ki sert satışların etkisiyle bu olumlu havanın bir miktar bozulduğunu söyleyebiliriz. Alıcıların tekrar devreye girerek fiyatlamaları yukarı taşıması halinde $43.00 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu direnç bölgesinin üzerindeki fiyatlamaların kalıcı olması halinde toparlanma sürecinin devam edebileceğini söyleyebiliriz. Emtiaya olan talepte bir azalma söz konusu olması halinde ise $41.40 ve kritik $40.00 destek bölgeleri radarımızda olacaktır. Bu destek bölgelerinin altına geçilmesi durumunda satıcılı seyrin derinleşebileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.