05.12.2019 Günlük Bülten

Geçtiğimiz işlem gününde ABD-Çin arasındaki görüşmelerde son günlerde yaşanan olumsuz gelişmelerin bir miktar azaldığını görmekteyiz. Bunun sebebi olarak, ABD merkezli bir haber kuruluşunun ABD ile Çin’in ticaret anlaşmaları konusunda sonuca çok yakın olduğuna dair haber akışları diyebiliriz. Geçtiğimiz günün veri tablosunda ilk olarak olarak Avrupa tarafından gelen pozitif Hizmet PMI verileri ve ABD tarafından gelen olumsuz ADP verisini takip ettik. Gün içerisinde Euro Bölgesi GSYİH datasını izleyeceğiz.

EURUSD

Ticaret savaşları konusunda gelen haber akışlarının etkili olduğu parite için geçtiğimiz işlem gününde ilk olarak satıcılı bir seyir izledik. Günün ikinci yarısında ABD’den gelen olumsuz veri akışları ile bu seyrin alışa döndüğünü görmekteyiz. Gün içerisinde Euro Bölgesi’nden gelecek GSYİH datasını takip edeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak haftanın başında yukarı yönlü sert hareketlilik gösteren parite için geri kalan günlerde yatay seyir izliyoruz diyebiliriz. Alıcı iştahının artması durumunda 1.1088 ve 1.1105 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası düşüşlerde 1.1070 ve 1.1050 destek seviyelerine kadar düşüşler görebiliriz.

GBPUSD

12 Aralık’ta yapılacak olan erken seçimlere yönelik anketleri takip ettiğimizde Muhafazakar Parti’nin önde olduğunu görmekteyiz. Bu durumda anlaşmalı bir Brexit ihtimalinin artmasından kaynaklı olarak Sterlin varlıklarına olan talebin arttığını söyleyebiliriz. Seviye olarak bakacak olursak, paritede alıcı seyrin devam etmesi halinde 1.3130 ve 1.3170 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 1.3170 üzeri kapanışların olması durumunda alıcı seyrin momentum kazanabileceğini söyleyebiliriz. Olası düşüşlerde 1.3085 ve 1.3065 destek seviyelerini izleyeceğiz.

USDTRY

Yatay seyir izleyen USDTRY paritesi için NATO Zirvesi’nden gelen haber akışlarının önemli olduğunu söyleyebiliriz. Toplantıda, Trump’ın Türkiye lehine olan tutumu dikkat çekiciydi. Bu pozitif tutuma rağmen S-400 konusunda belirsizliğin ortadan kalkmaması ise parite için risk teşkil etmeye devam etmektedir. Teknik olarak bakacak olursak, alıcılı seyir halinde kritik 5.7900 seviyesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üstüne geçilmesi durumunda 5.8250 seviyesine kadar yükseliş izleyebiliriz. Tl varlıklarına olan talebin artması durumunda 5.7000 ve 5.6500 desteklerimiz güncelliğini korumaktadırlar.

ALTIN

ABD merkezli bir medya kuruluşunun ABD-Çin arasındaki görüşmelerin sonuca yakın olduğuna dair haberleri sonrasında emtiada sert bir düşüş görmekteyiz. Sonrasında gelen veri akışları ile bu düşüşün sınırlandığını söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, küresel risk algısının artması halinde 1478 ve geçtiğimiz gün test edilen 1484 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. Satıcılı seyir olması durumunda ise 1473 ve 1470 destek seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz işlem gününde gelen petrol stokları verisi ile alış yönlü işlemlerin yaşandığını görmekteyiz. ABD-Çin arasındaki görüşmelerden gelen pozitif haber akışlarınında bu yükselişi desteklediğini söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, yükseliş temposunun devam etmesi halinde 63.20 ve 63.50 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası düşüşlerde 62.70 ve 62.15 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.