21.10.2019 Forex Bülteni

Yeni haftada gündem konusunun Brexit oylamasının etkileri olacağını düşünmekteyiz. AB ve İngiltere arasındaki anlaşmalara yönelik yapılan oylama öncesinde Muhafazakar Parti eski Kabine Bakanı Oliver Letwin, parlamentoya sunduğu önergede, bu anlaşma detaylarının daha derinlemesine analiz edilmesini isteyerek erteleme talebi bulundu. Bu erteleme talebinin kabul edilmesi piyasalarda endişeye neden oldu. Veri açısından sakin bir işlem günü beklemekteyiz.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta Brexit sürecindeki iyimser havanın etkili olduğunu gördüğümüz paritede, Cumartesi günü parlamentoda erteleme kararının çıkmasının ardından paritenin baskı altında olduğunu görmekteyiz. Ticaret Savaşları ve Brexit sürecinden gelecek haber akışları ile yön arayacağımız paritede, baskılanmanın devam etmesi durumunda 1.1140 ve 1.1115 seviyelerine kadar geri çekilme görebiliriz. Bir süredir yükseliş temposunun tekrar güç kazanması durumunda 1.1170 ve 1.1185 direnç seviyeleri takibimizde olacaktır.

GBPUSD


Hafta sonu yapılan oylamada Brexit anlaşmasının detaylarını daha iyi incelemek için alınan erteleme kararının sonrasında paritedeki yükseliş temposunun baskılandığını görmekteyiz. Avam Kamarası’nın aldığı bu erteleme kararı, piyasalarda belirsizliğin artmasına sebep oldu. Boris Johnson’ın AB’ye erteleme için bir mektup yazdığını ve bu erteleme isteğinin kendisine ait olmadığını belirttiğini görmekteyiz. Yükseliş temposunun baskılandığını gördüğümüz paritede, tepki satışlarının 1.2888 ve 1.2868 seviyelerinde destekle karşılaşmasını beklemekteyiz. Bu tepki satışlarıyla 1.2840 seviyesinin altına sarkma olması halinde satışların momentum kazanabileceğini düşünebiliriz. Yukarı yönlü hareketlilikte 1.2940 ve 1.2988 direnç seviyelerini izleyeceğiz. 1.3000 psikolojik seviyenin üstünde gün kapanışları olması durumunda alıcı seyrin ivmeleneceğini düşünmekteyiz.

USDTRY


ABD-Türkiye arasındaki ilişkilerdeki iyimser havanın etkili olduğunu gördüğümüz USDTRY paritesinde satıcılı bir seyir görmekteyiz. Gün içerisinde Barış Pınarı Harekatı ve 120 saatlik bir süre için yapılan anlaşmanın etkilerini takip edeceğiz. Teknik olarak, bir süredir devam eden iyimser havanın devam etmesi halinde 5.7600 ve 5.7000 destek seviyelerini takip edeceğiz. 5.7000 seviyesinin altında fiyatlamaların olması durumunda satıcılı seyrin ivmeleneceğini düşünebiliriz. Tansiyonun yükselmesi durumunda yukarı yönlü ataklar görebileceğimiz paritede 5.8500 ve 5.9100 dirençlerine kadar olası bir yükseliş görebiliriz.

ALTIN


Düşüş temposunda olduğunu gördüğümüz emtia için geçtiğimiz hafta Çin tarafından gelen olumsuz veriler sonrasında bir miktar tepki alışı görmekteyiz. Ticaret Savaşları’ndan gelen pozitif haber akışlarının bu tepki alışlarını sınırladığını söyleyebiliriz. Seviye olarak 1493 direncinin hemen altında fiyatlamalar gördüğümüz Değerli Metal için yükselişten bahsedebilmemiz için 1498 ve 1508 direnç seviyelerinin üzerinde fiyatlamalar aramaktayız. Düşüş temposunun devamı halinde sırasıyla 1480-1473 ve 1467 destek seviyelerini izleyeceğiz. 1467 seviyesinin altında fiyatlamarın olması durumunda satıcılı seyrin hızlanabileceğini düşünebiliriz.

BRENT PETROL


Küresel risk unsurlarının etki ettiğini gördüğümüz emtiada bu unsurların yanı sıra AB ile ABD arasında Airbus sübvansiyonları nedeniyle 7.5 Milyar Dolarlık ek gümrük vergilerini devreye alacak olması yönelik haber akışları da fiyatlamalar için önemliydi. Teknik olarak, yükselişlerin olması durumunda 59.80 ve 60.70 direnç seviyelerini izleyeceğiz. 60.70 seviyesinin üstünde olması durumunda yükselişlerin ivmeleneceğini düşünebiliriz. Satıcılı seyir olması durumunda 58.05 ve 57.50 destek seviyelerini izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.