20.09.2019 Forex Bülteni

Bugün veri açısından sakin bir işlem günü geçireceğiz. Piyasalarda FED etkileri hala devam etmekte iken , dün gerçekleşen İngiltere Merkez Bankası (BOE) toplantısında alınan kararlarının etkileri de piyasalarda ekstra fiyatlamaların olmasını sağladı. Veri açısından yurt içinde saat 10:00’da Tüketici Güveni datasını izleyeceğiz. Avrupa tarafında ise Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamlarıyla birlikte Euro Bölgesi Tüketici Güveni Endeksi rakamları takip edilecektir.

EURUSD


FED kararları sonrasında satıcılı seyir izleyen paritede Başkan Powell’ın güvercin tondaki açıklamaları sonrasında bu düşüşün sınırlandığını söyleyebiliriz.  Seviye olarak 1.1060 seviyesi bölgesinde hareketlilik gördüğümüz parite için saatlik grafikte üçgen formasyonu oluşmaktadır. Bu üçgen formasyonunun sonuçlanmasına göre önümüzdeki hafta EURUSD paritesinde yoğunlaşan bir hareket beklemekteyiz. Bu hareketin yukarı yönlü olması yönünde formasyonun üst sınırı olan 1.1060 seviyesini ve bu direncin kırılması halinde 1.1080 seviyesini test etme ihtimali bulunmaktadır. Dolar lehine hareketlilik olması ve hareketin aşağı yönlü olması durumunda kritik 1.1030 destek seviyesini izleyeceğiz. 1.1030 desteğinin altına sarkması durumunda satış baskısının derinleşeceğini düşünmekteyiz.

GBPUSD


Dün yapılan BOE toplantısı sonrasında Sterlin varlıklarına olan talep arttı. Yayınlanan karar metninde, anlaşmalı bir Brexit olması halinde faiz oranlarında kademeli artışın olacağı belirtildi. Bunun yanında akşam saatlerinde Başbakan Boris Johnson’ın, AB ile yapılan müzakerelerde olumlu gelişmelerin olduğuna dair açıklamalar ile paritede yukarı yönlü ataklar gözledik. Seviye olarak 1.2575 direncini test eden grafikte devam eden yükseliş temposunun devamı halinde sırasıyla 1.2605 – 1.2644 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. Satıcılı seyir halinde 1.2530 desteği takibimizde olacaktır. Bu destek seviyesinin altında kalınması halinde paritede satış baskısı görebiliriz ;satış baskısı ile fiyatlamalar  1.2500 destek seviyesinin altına sarkarsa artarak devam edecektir.

USDTRY


FED kararları sonrası  paritede bir miktar yükseliş görmüştük ancak dün TCMB’nin, ABD Doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uygulanan gecelik faiz oranını bugünden itibaren yüzde 0.0 seviyesine indirmesi bu yükselişi ivmelendirdi. Önümüzdeki günlerde TCMB’nin hamlelerini dikkatle takip edeceğiz. 5.7000 üzeri hareketliliğin olması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların güç kazanabileceğini söyleyebiliriz. Bu alıcılı seyir durumunda 5.7250 ve 5.7400 dirençlerini takip edeceğiz. Düşüş temposu durumunda 5.7050 kritik destek seviyesini ve bu seviye altında 5.6750 desteklerini izleyeceğiz.

ALTINFED sonrası 1485 altına kadar satıcılı seyir izleyen emtianın ABD-İran tedirginliğinde -güvenli liman görevini gördüğünü söyleyebiliriz. Gün içinde küresel unsurları takip edeceğimiz değerli metalde 1500 seviyesi üzerinde kalıcılığın sağlanması halinde 1513 – 1520 direnç seviyelerimiz güncelliğini korumaktadır. Risk algısının azalması halinde satıcılı seyir izleyebilecek olan emtiada destek olarak sırasıyla 1493 – 1480 seviyelerini izleyeceğiz. 1480 seviyesi altında gün kapanışlarında 1450 seviyelerine kadar satıcılı bir seyir görebiliriz.

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.