31.10.2019 Forex Bülteni

Piyasanın odaklandığını FED/FOMC kararlarından 25 baz puanlık bir faiz indirimi gördük. 2’ye 8 oyla alınan bu indirim ile faiz aralığı 150-175 puana çekildi. Yayınlanan metinde iş gücü ve istihdam tarafında sağlam seyrin devam ettiğini ama enflasyon tarafında hedeflenen seviyenin altında kalındığı belirtildi. FED kararlarından sonra Başkan Powell’ın açıklamaları ile dolarda zayıflık görüldü.
Kritik faiz kararından sonra odaklanacak bir sonraki unsur Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam Raporu olacaktır. Gün içinde küresel risk unsurlarından gelecek haber akışlarını takip edeceğiz.

EURUSD


Geçtiğimiz gün açıklanan FED kararlarının etkisiyle ilk etapta aşağı yönlü bir hareket izleyen paritede, Powell’ın açıklamalarıyla yukarı atakların meydana geldiğini görmekteyiz. Başkan’ın, Ticaret Savaşları’na dair endişelerin devam ettiğini söylemesiyle EURUSD paritesinde yukarı yönlü sert atakların meydana geldiğini görmekteyiz. Yarın açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam Raporu’nun piyasada volatilite yaratacağını düşünmekteyiz. Teknik olarak, yukarı yönlü hareketliliğin kalıcı olması halinde 1.1170 ve 1.1190 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü hareketlilikte 1.1150 ve 1.1130 destek seviyeleri takibimizde olacaktır.

GBPUSD


Brexit sürecindeki karmaşık görünüm sebebiyle belli bir yön tayini yapamadığımız parite için dün akşam saatlerindeki FED/FOMC kararlarıyla, ilk etapta gelen veriyle baskılanan parite için sonrasında yapılan açıklamalar ile yukarı yönlü hareketlilikler görmekteyiz. Yarın ki Tarım Dışı İstihdam Raporu’nu dikkatle takip edeceğiz. Seviye olarak, Sterlin varlıklarına olan talebin artması halinde 1.2950 ve 1.3000 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Olası düzeltmelerde 1.2900 ve 1.2860 seviyelerini alım fırsatı olarak değerlendirebileceğimiz destek seviyesi olarak takip edeceğiz.

USDTRY


ABD tarafından gelen açıklamalar ile yukarı atakların yaşandığını gördüğümüz paritede, dün açıklanan FED kararları sonrası aşağı yönlü hareketlilikler görmekteyiz. Gün içinde TCMB Başkanı Murat Uysal’ın yapacağı sunumun parite açısından kritik olduğunu belirtelim. Teknik olarak, 5.9100 seviyesinden başlayan düşüş trendinin yukarı yönlü kırılıp alıcılı seyir izlemek için ilk olarak 5.7600 direnci üstünde kalıcılık arayacağız. Bu seviye üstüne fiyatlamaların olması halinde 5.7900 direnç seviyesini takip edeceğiz. Bir süredir devam eden düşüşün devam etmesi halinde kritik 5.7000 seviyesini izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalıcılık sağlanması halinde 5.6400 seviyesine kadar bir geri çekilme izleyebiliriz.

 

ALTIN

ABD tarafından dün gelen 3.Çeyrek’e ait Çekirdek Endeksi’nin 2018’in 1.Çeyrek’inden bu yana en yüksek seviyeyi görmesi ile emtiada geri çekilmeleri izledik. Akşam saatlerinde FED kararları sonrasında ilk etapta aşağı yönlü hareketlilik gösteren Değer Metal, Başkan Powell’ın konuşmalarıyla yönünü yukarı çevirdi. Teknik olarak, yukarı yönlü hareketlilik devam etmesi halinde kritik 1500 seviyesini izleyeceğiz. Bu seviyenin üstünde kalıcılık sağlanması durumunda sırasıyla 1503-1508 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Aşağı yönlü hareketlilikte 1495 ve 1488 seviyelerinin destek olarak çalışacağını düşünmekteyiz.

BRENT PETROL

Küresel risk unsurların etkisiyle fiyatlamalar gördüğümüz emtia için, dün açıklanan API stoklarından artışın etkisiyle bir miktar satıcılı seyir izledik. Günün devamında FED/FOMC kararları ile emtiada volatilitenin devam ettiğini görmekteyiz. Çin tarafından gelen zayıf PMI verisiyle emtianın baskı altına girdiğini görmekteyiz. Teknik olarak, satıcılı seyrin devam etmesi halinde 59.80 ve 59.40 destek seviyelerini takip edeceğiz. Bir süredir gördüğümüz pozitif seyrin devam etmesi durumunda 60.70 ve 61.30 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.