31.07.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Hafta ortasında yapılan FED/FOMC toplantısından herhangi bir faiz arttırımı olmaması ve Başkan Powell’ın güvercin söylemlerinden dolayı dolar endeksindeki zayıflılığın devam ettiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz işlem gününde ilk olarak Almanya İşsizlik Oranı Değişimi (Tem) verisinin -18K gelmesi ve ardından ABD’nin GSYİH Değişimi rakamlarındaki sert daralma dolar endeksindeki satıcılı seyri desteklerken diğer Avrupa ülkelerinin para birimleri olan talebi sert bir şekilde arttırdı. Yurt içi tarafa bakacak olursak, 5 yıllık kredi risk primimizin(CDS) yeniden 600 seviyesinin üzerine çıkması ile TL varlıklarındaki değer kayıplarının devam ettiğini görmekteyiz. TL varlıklarında Kurban Bayramı sebebiyle volatilitenin az olması beklenirken sert hareketliliklerin olabileceğini hatırlatmak isteriz. Veri akışında ise Euro Bölgesi’nden gelecek TÜFE datası günün önemli verisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

EURUSD

FED kararlarından sonra sert yükselişler izlediğimiz paritede geçtiğimiz gün gerek ABD gerek ise Almanya tarafından gelen veri akışıyla bu yükselişlerin devam ettiğini görmekteyiz. Paritenin geçtiğimiz günü 1.1840 direnç bölgesinin üzerinde kapatarak bu bölgeyi kendisine destek yaptığını söyleyebiliriz. Bu bölgenin üzerinde kalındığı sürece yükseliş ataklarının devam edebileceğini belirtelim. Bu durumda 1.1940 – 1.1970 ve kritik 1.1200 direnç bölgelerini takip edeceğiz. 1.1200 bölgesinin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması halinde alım momentumunun artabileceğini söyleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde 1.1877 – 1.1840 ve 1.1800 bölgelerini destek olarak takip edeceğiz. Geri çekilmelerinin yerini satış baskısına bırakabilmesi için bu destek bölgelerinin altında gün kapanışları arayacağız.

GBPUSD

Kritik 1.3000 bölgesini aşarak bu bölgenin üzerinde gün kapanışı yapan paritede alım iştahının devam ettiğini görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 22 günlük H.O ortalamanın 200 günlük H.O’yı aşağıdan yukarı doğru kesme hazırlığında olduğunu görmekteyiz. Bu durumun gerçekleşmesi halinde alım momentumunun ivme kazanabileceğini söyleyebiliriz. Parite 1.3000 bölgesinin üzerinde fiyatlanmaya devam etmesi durumunda olabilecek alıcılı seyirde 1.3150 – 1.3190 ve 1.3215 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde geçtiğimiz işlem gününde aşılan direnç bölgeleri olan 1.3070 – 1.3030 ve psikolohik 1.3000 bölgelerini destek olarak izleyeceğiz. 1.3000 bölgesinin altına kalıcı olarak geçilmesi durumunda satıcıların fiyatlarda baskın olabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Türkiye’ye yaptırım öngören tasarının Senato’dan da geçmesiyle uzun süredir yatay seyir izleyen paritede 7.0000 bölgesine doğru ani bir yükseliş atağı izledik. İlk etapta bu bölgede kalıcılık sağlayamayıp tekrar eski seviyelerine gelen paritede geçtiğimiz işlem gününde alım iştahının yüksek olduğunu gözlemledik. Bollinger bandının üst çizgisine yapışan fiyatlamaların hızlı bir şekilde direnç bölgelerini aşarak 7.0000 seviyesinin hemen altında kalıcılı olmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Alıcıların fiyatı bu seviyelerde tutabilmesi halinde yukarı atakların devamını izleyebiliriz. 7.000 bölgesinin aşılması halinde 7.0400 ve 7.1100 bölgeleri kritik direnç seviyelerimiz olacaktır. TL varlıklarına bir talep gelmesi halinde 6.9200 ve uzun süredir aşılamayan 6.8750 bölgesine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

ALTIN

Tarihi zirveler rekorunu tazeleyen emtiada dün sabah saatlerinde sert bir satıcılı seyir izledik Kısmen bir toparlanma hareketleri izlesek de uzun süredir devam eden alım iştahının olmadığını söyleyebiliriz. Yükselişlerin sınırlı kalmaya devam etmesi durumunda $1955 bölgesine kadar düşüş izleyebiliriz. Bu seviyeninde altına geçilmesi halinde $1942 ve kritik $1918 destek bölgelerini izleyeceğiz. Satıcılı seyrin devam ederek $1900 bölgesinin altına geçilmesi durumunda emtiada bir satış baskısının hissedilebileceğini söyleyebiliriz. Yükseliş momentumunun tekrar kazanılması durumunda $1970 ve $1979 bölgelerini direnç olarak izlemeye devam edeceğiz. Bu bölgelerin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda emtiada yeni zirve yolculuğunun başlayabileceği düşünülebilir.

BRENT PETROL

Hafta ortası açıklanan Ham Petrol Stokları verisinin beklentinin çok altında gelmesiyle arz kısmındaki düşüşten dolayı emtiada yukarı yönlü hareketliliğin devam ettiğini görmekteyiz. Yükselen üçgen formasyonun üst seviyesi aşarak bu olası formasyonu tetikleyen emtianın yukarı yönlü hareketliliklerinde $45.00 bölgesinin kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu bölgenin üzerine geçebilmesi halinde formasyon hedefine doğru yükseliş ataklarının devam edebileceğini söyleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde $44.00 ve $42.55 bölgelerini destek olarak takip etmeye devam edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına sarkmalar olması halinde emtiadaki pozitif görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz Bu durumda geri çekilmelerin derinleşebileceğini düşünebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.