30.10.2019 Forex Bülteni

Veri açısından yoğun bir gün geçireceğimiz işlem gününde akşam saatlerinde açıklanacak FOMC kararları için takip edeceğimiz en önemli gelişme diyebiliriz. Bunun yanı sıra ertelenen Brexit sürecindeki karmaşık görünümün devam ettiğini görmekteyiz. Ticaret Savaşları’na dair açıklamalarında piyasalarda volatilite yaratacağını söyleyebiliriz.

 

EURUSD


Ticaret Savaşları’na dair kritik açıklamalar ile fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz parite için akşam saatlerinde açıklanacak FED’in faiz kararı önemle takip edilecek bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir süredir ABD’den gelen olumsuz veri akışıyla yükseliş kaydeden paritede yükseliş temposunun devam etmesi halinde 1.1115 direnç seviyesini izleyeceğiz. Yükselişin devam etmesi halinde 1.1130 seviyesini takip edeceğiz. 1.1130 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yükseliş temposunun ivmeleneceğini düşünebiliriz. Aşağı yönlü hareketlilikte 1.1100 desteğini takip edeceğiz. Bu seviye altında fiyatlamaların olması durumunda 1.1190 destek seviyesini izleyeceğiz.

GBPUSD


Brexit sürecinin 31 Ekim’e ertelenmesinin ve Başbakan Boris Johnson’ın erken seçim talebinin reddedilmesinin parite Sterlin varlıklarında negatif hareketliliğe sebep olduğunu görmekteyiz. Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn’in Aralık ayında olabilecek bir erken seçimi destekleyeceğini açıklaması sonrasında paritede yukarı yönlü bir atak görmekteyiz. Brexit süreci ve Ticaret Savaşları’ndan gelecek haber akışları takip edeceğiz. Günün en önemli gelişmesi olan FED/FOMC kararlarını ve sonrasında FED Başkanı Powell’ın konuşmasını dikkatle izleyeceğiz. Teknik olarak, yukarı yönlü hareketin devamı halinde 1.2900 ve 1.2945 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Sterlin varlıklarında olası bir düşüş durumunda 1.2840 ve 1.2800 destek seviyelerini takip edeceğiz. 1.2800 seviyesi altında kalındığı sürece negatif hareketliliğin ivmeleneceğini söyleyebiliriz.

USDTRY


Türkiye-Rusya arasında imzalanan anlaşmaya göre 150 saatlik süre dün akşam 18:00’da sona erdi. Tansiyonun hala düşmemesi sebebiyle kurda yukarı yönlü atakların meydana geldiğini görmekteyiz. Dün akşam saatlerinde ABD tarafından gelen yaptırım kararlarının paritede hafta başlangıcının yukarıda olmasını neden olmuştur. Bu yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 5.7900 ve 5.8400 direnç seviyeleri güncelliğini korumaktadır. Olası düşüşlerde paritenin 5.7000 ve 5.6600 seviyelerine kadar çekilmesini bekleyebiliriz.

ALTIN


Ticaret Savaşları’nın belirleyici etken olduğunu gördüğümüz emtiada, ABD Başkanı Trump’ın: Şili’de önümüzdeki ay yapılacak olan APEC Zirvesi’nde Çin ile bir ticaret yapabileceğini söylemesi üzerine piyasalarda risk iştahının arttığını görmekteyiz. Artan bu risk iştahının güvenli limanlara olan talebi azalttığını görmekteyiz. Gün içerisinde FED/FOMC kararlarının belirleyici bir gelişme olacağı emtiada, güvenli limanlara olan talebin azalmaya devam etmesi durumunda 1487 ve 1484 seviyelerini destek olarak izleyeceğiz. Brexit sürecinden gelen karmaşık haber akışlarının, akşam ki FED/FOMC kararlarından gelebilecek bir faiz indirimi ile emtiada yukarı yönlü atakların yaşanması durumunda 1493 ve 1496 direnç seviyelerini izleyeceğiz.

BRENT PETROL


Bir süredir yükseliş izleyen emtiada bir miktar düzeltmenin meydana geldiğini görmekteyiz. Nijerya ve Suudi Arabistan Enerji Bakanları’nın arz kısıntısı konusunda anlaştığına dair haber akışlarının emtiada tekrardan yükselişi tetiklediğini görmekteyiz. Bu yükselişi destekleyen bir diğer unsur ise Kyaar Kasırgası’nın Arap Yarımadası’ndaki bazı petrol tesislerini pasif hale getireceği haber akışları oldu. Gün içinde EIA’nın açıklayacağı stok verisini izleyeceğiz. Teknik olarak, yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 61.30 ve 61.70 seviyelerini izleyeceğiz. Bu direnç seviyelerinin üstünde kalıcılık sağlanması halinde yükselişin momentum kazanabileceğini düşünebiliriz. Aşağı yönlü hareketlilikte 60.80 ve 60.30 destek seviyelerini dikkatle izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.