30.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Ayın son işlem günü itibarıyla küresel risk unsurlarının ön planda olduğunu görmekteyiz. Sabah saatlerinde başlayan Trump-Biden münazarasında Biden’in daha ön planda olduğu görünmektedir. Bu durum major borsalarda baskı yaratırken, güvenli liman ihtiyacını ön plana çıkarmaktadır. Trump’ın geçmişte düşük vergi ödemesine yönelik yapılan açıklamalar Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin arasındaki gerginliğin tırmanma sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. AB ile İngiltere arasındaki Brexit belirsizliğine dair gelen açıklamaların negatif olması sebebiyle geçtiğimiz işlem günü Sterlin varlıklarının negatif olarak ayrıştığını görmekteyiz. Yurt içine bakacak olursak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 2021-2023 Yeni Ekonomi Programı’nı takip ettik. Bu sene için geçtiğimiz sene yapılan; yüzde 5’lik Büyüme(GSYİH Değişimi) tahmini 0.3’e, yüzde 8.5’lik Tüketici Fiyat Endeksi öngörüsü yüzde 10.5’e, yüzde 11.8’lik İşsizlik Oranı tahmini yüzde 13.8’e, Ortalama Dolar kuru öngörüsü de 6.00 TL’den 6.91 TL’ye revize edildi.

EURUSD

Haftanın ikinci işlem günü itibarıyla paritedeki Euro lehine hareketliliğin devam ettiğini görmekteyiz. Euro varlıklarının değerlenmesine karşın 4 saatlikte grafikte RSI ve Stokastik indikatörlerinin aşırı alım bölgelerinde olması dikkat çekici unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumunun yanı sıra 21 Eylül’de başlayan düşüşün 1.1700 bölgesinin hemen üstünde destek bularak gördüğümüz toparlanma hareketlerinin fibo %50 bölgesine kadar ulaştığını görmekteyiz. Bu bölgeden satıcıların fiyatlamalara baskı yapması durumunda 1.16000 destek bölgesine kadar satıcılı bir seyir izleyebiliriz. Bu destek bölgesinin kırılması halinde 1.1600 ve 1.1550 bölgeleri gündemimizde olacaktır. Alıcıların toparlanma temposunu olası bir alım baskısına çevirmesi durumunda 1.1750 ve 1.1800 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır.

GBPUSD

Sterlin varlıkları geçtiğimiz işlem gününün ilk yarısında yükseliş kaydetse de ikinci yarısı itibarıyla artışların yerini düşüşlerin aldığını görmekteyiz. 4 saatlik grafiğe baktığımızda fiyatlamaların 1.2900 direnç bölgesine aynı zamanda 100 periyotluk H.O’ya kadar yükseldiğini ama buralarda kalıcılık sağlayamayıp günü satış baskısıyla kapattığını görmekteyiz. Satıcıların yeni işlem gününde baskın olmaya devam etmesi halinde 1.2700 destek bölgesine kadar düşüşler görebiliriz. Bu destek bölgesinin altına geçilmesi durumunda 1.2650 destek bölgesi gündemimizde olacaktır. Alıcıların fiyatlamalarda aktif olması halinde ise ilk olarak geçtiğimiz işlem günü test edilip geçilemeyen 1.2900 direncini ve daha yukarıda kritik 1.3000 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması ve kalıcılık sağlanması halinde olası bir çift dip formasyonunun tetiklenebileceğini düşünebiliriz.

USDTRY

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginlikten dolayı TL varlıklarındaki değer kayıplarının zirve seviyelere çıktığını görmekteyiz. Kritik 8.0000 bölgesinin hemen altında fiyatlanan pariteye genel çerçevede baktığımızda 5.1000 seviyesinden başlayan yükseliş trendinin fibo expansion %61.8 seviyesinin 8.0000 seviyesine denk geldiğini görmekteyiz. Bu bilginin yanı sıra yine haftalık grafikte baktığımızda RSI indikatöründe negatif uyumsuzluk olduğunu görmekteyiz. İlerleyen günlerde olası düzeltme hareketlerinde 7.6000 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin altına sarkma olması durumunda kurdaki tansiyonun törpülenmesini bekleyebiliriz. Alıcıların fiyatlamalara destek olması halinde kritik 8.0000 seviyesini takip edeceğiz. Bu kritik bölge öncesi 7.9300 bölgesini ara direnç olarak izleyeceğiz.

ALTIN

Dolar endeksindeki gevşeme ve ABD seçimleri öncesinde ABD iç siyasetindeki karışıklıktan dolayı güvenli liman talebini karşılayan Altın için alıcılı bir tempoda olduğumuzu söyleyebiliriz. 4 saatlik grafiğe baktığımızda 5 periyotlu H.O’sının 22 periyotluk H.O’yı aşağıdan yukarıya keserek bu temponun desteklendiğini görmekteyiz. Grafikte belirttiğimiz üzere emtiada geçtiğimiz hafta itibarıyla olası bir çift dip formasyonunun fiyatlanması durumunda teknik olarak formasyon boyunca görülen dalganın formasyon tetiklenmesinden sonra aynı yöne doğru devam etmesi beklenmektedir. Bu seviye $1902 direnç bölgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bölgenin aşılması durumunda $1918 direnç bölgesini izleyeceğiz. Satıcıların fiyatlamaları baskılaması halinde $1902 ve $1875 destek bölgeleri takibimizde olacaktır.

BRENT PETROL

Haftanın ikinci günü itibarıyla emtiadaki takozun fibo %50 bölgesinde yaptığı düzeltmeden sonra aşağı yönlü kırılmasıyla fiyatlamalardaki satış baskısının devam ettiğini görmekteyiz. 5 ve 22 haftalık H.O’larının arasında sıkışan fiyatlamalarda satıcıların kararlılığının devam etmesi durumunda kritik $40.00 bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin altına geçilmesi durumunda satış baskısında bir ivmelenme görebiliriz. Bu durumda $39.40 destek bölgesi gündemimizde olacaktır. 22 haftalık H.O’sının fiyatlamalara destek olması halinde $43.00 direnç bölgesine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Bu direncin aşılması halinde $44.20 direnç bölgesi gündemimizde olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.