30.07.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem gününde tüm gözler akşam saatlerinde yapılan FED/FOMC toplantısındaydı. Faizlerde ve varlık alım programında herhangi bir değişikliğe gidilmemesi yönünde çıkan karar sonrasında dolar endeksinde değer kayıplarının meydana geldiğini gözlemledik. Kurul ayrıca repo ve swap hatlarının ise 31 mart’a kadar uzaltıldığını açıkladı. Açıklanan karar metninde ise genel olarak bir iyileşmenin olduğu ancak pandemiye yönelik risklerin ciddi şekilde devam ettiği vurgulandı. FED ayrıca ekonomideki toparlanmanın virüs bağlı olarak hareket edeceğini ve ekonomiyi desteklemek için tüm araçların kullanılacağına yönelik mesajlar verdi. Bu güvercin tutum sonrasında Dolar varlıklarında çıkışların meydana geldiğini gözlemledik. Yurt içi tarafta ise gözler yılın 3.Enflasyon Raporu’ndaydı. Murat Uysal başkanlığındaki toplantıda, TCMB’nin 2020 yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 7.4’ten yüzde 8.9’a, 2021 yıl sonu TÜFE tahminini ise yüzde 5.4’ten yüzde 6.2’ye çıkarttıklarını açıklandı. Başkanın ayrıca yılın 2.yarısında toparlanmanın olacağına dair açıklamalarda bulunması dikkat çekiciydi. Gün içinde Almanya’dan gelecek İşsizlik Oranı rakamları ile ABD’den gelecek büyüme rakamlarını takip edeceğiz.

EURUSD

FED/FOMC kararından sonra dolar endeksindeki düşüşün devam etmesiyle paritedeki yükseliş iştahının tekrar canlandığını görmekteyiz. 1.1800 direnç bölgesine kadar yükseliş kaydeden paritenin bu bölgedeki psikolojik direnci aşamayarak bir miktar geri çekildiğini görmekteyiz. Yükselişlerin ivme kazanabilmesi için 1.1800 bölgesinin üzerinde kapanışlar arayacağız. Bu durumun gerçekleşmesi halinde 1.1840 ve 1.1877 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Geri çekilmelerin güç kazanması halinde geçtiğimiz dün direnç olarak takip ettiğimiz 1.1770 bölgesini bugün için destek bölgesi olarak izleyeceğiz. Bu destek bölgesinin altına geçilmesi durumunda 1.1740 destek bölgesine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

GBPUSD

Sterlin varlıklarına olan talebin devam ettiğini gördüğümüz parite fiyatlamaların 200 haftalık ortalamayı aşarak bu seviye üzerinde seyir halinde olduğunu görmekteyiz. Yükselişlerin dün ki bültende belirttiğimiz 1.3000 bölgesinde direnç ile karşılaşıp bu bölgeyi aşmakta zorlandığını söyleyebiliriz. Alım iştahının devam etmesi durumunda ilk olarak bu bölgenin üzerinde bir fiyatlama ve daha yukarıda psikolojik 1.3000 bölgesindeki fiyatlamaları takip edeceğiz. Haftalık görünümde olası bir fincan-kulp formasyonu yapma potansiyeli olan paritede 1.3000 bölgesinde geri çekilmelerin yaşanması durumunda 1.2900 bölgesine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz. Satıcılı seyrin ivmelenmesi halinde 1.2860 bölgesine kadar geri çekilmelerin devam etmesini bekleyebiliriz.

USDTRY

Türkiye’ye yaptırım öngören tasarının Senato’dan da geçmesiyle uzun süredir yatay seyir izleyen paritede 7.0000 bölgesine doğru ani bir yükseliş atağı izledik. İlk etapta bu bölgede kalıcılık sağlayamayıp tekrar eski seviyelerine gelen paritede geçtiğimiz işlem gününde alım iştahının yüksek olduğunu gözlemledik. Bollinger bandının üst çizgisine yapışan fiyatlamaların hızlı bir şekilde direnç bölgelerini aşarak 7.0000 seviyesinin hemen altında kalıcılı olmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Alıcıların fiyatı bu seviyelerde tutabilmesi halinde yukarı atakların devamını izleyebiliriz. 7.000 bölgesinin aşılması halinde 7.0400 ve 7.1100 bölgeleri kritik direnç seviyelerimiz olacaktır. TL varlıklarına bir talep gelmesi halinde 6.9200 ve uzun süredir aşılamayan 6.8750 bölgesine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

ALTIN

Tarihi zirveler rekorunu tazeleyen emtiada dün sabah saatlerin sert bir satıcılı seyir izledik Kısmen bir toparlanma hareketleri izlesek de uzun süredir devam eden alım iştahının olmadığını söyleyebiliriz. Yükselişlerin sınırlı kalmaya devam etmesi durumunda $1955 bölgesine kadar düşüş izleyebiliriz. Bu seviyeninde altına geçilmesi halinde $1942 ve kritik $1918 destek bölgelerini izleyeceğiz. Satıcılı seyrin devam ederek $1900 bölgesinin altına geçilmesi durumunda emtiada bir satış baskısının hissedilebileceğini söyleyebiliriz. Yükseliş momentumunun tekrar kazanılması durumunda $1970 ve $1979 bölgelerini direnç olarak izlemeye devam edeceğiz. Bu bölgelerin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda emtiada yeni zirve yolculuğunun başlayabileceği düşünülebilir.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz gün açıklanan Ham Petrol Stokları verisinin beklentinin çok altında gelmesiyle arz kısmındaki düşüşten dolayı emtiada yukarı yönlü hareketliliğin devam ettiğini görmekteyiz. Yükselen üçgen formasyonun üst seviyesi aşarak bu olası formasyonu tetikleyen emtianın yukarı yönlü hareketliliklerinde $45.00 bölgesinin kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu bölgenin üzerine geçebilmesi halinde formasyon hedefine doğru yükseliş ataklarının devam edebileceğini söyleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde $44.00 ve $42.55 bölgelerini destek olarak takip etmeye devam edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına sarkmalar olması halinde emtiadaki pozitif görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz Bu durumda geri çekilmelerin derinleşebileceğini düşünebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.