29.11.2019 Günlük Bülten

Ticaret Anlaşması kapsamındaki görüşmelerin piyasalarda fiyatlanmaya devam ettiğini görmekteyiz. Faz-1 kısmının 2019 yılı içerisinde tamamlanacak denilmesine rağmen geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın, Hong Kong protestocularını koruyan yasa tasarısını onaylaması iyimser havayı bir miktar törpüledi. Haftanın son işlem gününde veri açısından TSİ 13:00’de Euro Bölgesi’nden gelecek enflasyon verilerini takip edeceğiz.

EURUSD

ABD tarafındaki Şükran Günü nedeniyle paritedeki volatilitenin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Yatay seyir izleyen EURUSD paritesinde ABD-Çin arasındaki görüşmelerden gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Teknik olarak baktığımızda, Euro varlıklarına olan talebin artması halinde 1.1025 ve 1.1040 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Satıcıların iştahlanması durumunda kritik 1.1000 seviyesini destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kapanışlar olması halinde 1.0980 destek seviyesine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

GBPUSD

İngiltere’de yapılacak 12 Aralık erken seçimlerinin kur tarafından volatilite yarattığını söyleyebiliriz. Anlaşmalı Brexit ihtimalinin artmasından sonra GBPUSD paritesinde yukarı yönlü sert hareketlilikler izledik. Teknik açıdan bakacak olursak, 1.2900 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz parite için bu seviye üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece 1.2930 ve 1.2950 seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. Olası düşüşlerde ilk olarak 1.2900 seviyesinin altında fiyatlamalar görmemiz gerekecek. Bunun olması halinde 1.2880 destek seviyesine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz.

USDTRY

Hafta başlangıcından bu yana S-400 konusundaki gelişmelerden kaynaklı olarak parite tarafında endişelerin sürdüğünü görmekteyiz. 3-4 Aralık tarihlerinde Londra’da düzenlenecek NATO Zirvesi’nden gelecek haber akışlarının fiyatlamalar açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz. Teknik olarak baktığımızda, endişeli sürecin devam etmesi halinde kritik 5.7900 seviyesini izleyeceğiz. Bu seviyenin üstüne geçilmesi durumunda 5.8300 seviyesini direnç olarak takip edeceğiz. Tansiyonun düşmesi halinde sırasıyla 5.7250-5.6900 ve 5.6600 destek seviyelerini izleyeceğiz.

ALTIN

Emtia tarafında kademeli olarak satıcılı seyrin devam ettiğini söyleyebiliriz. ABD-Çin arasındaki görüşmelerden gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Bunun yanı sıra gün içinde gelecek veri akışının emtia üzerinde fiyatlamalara yol açacağını söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, küresel risk iştahının artması durumunda güvenli limanlardan çıkışlar izleyeceğiz. Bu senaryoda 1456 ve 1453 seviyelerini destek olarak izleyeceğiz. Küresel risk algısının artması halinde kritik 1462 direnç seviyesini izleyeceğiz. Alıcı seyrin devamı halinde 1470 ana direnç seviyesini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

ABD-Çin arasındaki görüşmelerdeki küçük pürüzlerden kaynaklı olarak düşüşler gördüğümüz petrolde geçtiğimiz günlerde gelen petrol stok verisininde bu düşüşleri desteklediğini görmekteyiz. Teknik olarak bakacak olursak, düşüş temposunun devam etmesi halinde 62.70 ve 62.30 destek seviyelerine kadar çekilmelerin devam edebileceğini söyleyebiliriz. Emtiadaki iyimser havanın tekrar yakalanması durumunda 63.40 ve 63.80 direnç seviyelerine kadar alıcılı seyir izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.