29.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Haftanın ilk günü itibarıyla Euro Bölgesi varlıklarında hafif bir toparlanma eğilimi görmekteyiz. ABD’de yaklaşan seçimler öncesinde iç siyasette yaşanan gelişmelerin etkisiyle dolar endeksinde bir miktar gevşeme hareketi görmekteyiz. ABD’de yapılan ankette, Biden’ın Trump’ın % 2 önünde olması gün içi yapılacak Biden – Trump tartışması öncesinde kritik bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Başkanı Anthony Fauci’nin, Trump’ın salgın konusunda zaman zaman yanlış, yönlendirici veya doğru olmayan bilgiler verdiğinden endişe ettiğine dair söylemlerinin küresel risk iştahını törpülediğini söyleyebiliriz. AMB Başkanı Lagarde’nin, AMB’nin Covid-19 krizinden sonra bölgedeki sarsıntılı toparlanmayı daha fazla parasal teşvikle desteklemeye hazır olmaya devam ettiğine dair söylemleri geçtiğimiz günün önemli haber akışlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni işlem gününde veri açısından sakin bir işlem günü yatırımcıları beklemektedir. Günün ikinci yarısında TSİ 17:00’de ABD tarafından gelecek Conference Board Tüketici Güveni (Eyl) datasını takip edeceğiz.

EURUSD

Haftanın ilk işlem günün itibarıyla EURUSD paritesinde toparlanma hareketleri izlemekteyiz. Genel olarak Euro Bölgesi para birimlerindeki artışın devam etmesi durumunda 1.1700 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin üzerinde kalıcılık sağlanamadığı sürece alım temposundan bahsedemeyiz. Bu bölgenin üzerindeki olası kalıcılıkta 1.1750 ve 1.1800 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerinin üzerindeki fiyatlamalarda alıcıların baskın olmasından bahsedebiliriz. Satıcıların tekrar güç kazanması durumunda ilk olarak 1.1600 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu destek bölgesinin kırılması halinde 1.1550 ve 1.1500 destek bölgelerini takip edeceğiz.

 

GBPUSD

Dolar endeksindeki gevşemeden dolayı GBPUSD paritesinde hafta başı itibarıyla sert alımlar görmekteyiz. 1.12900 direnç bölgesini test ederek günü bu bölgenin altında kapatan paritenin 1.2800 bölgesinin üzerinde kalıcılık sağlamaya çalıştığını görmekteyiz. Alıcıların buradan tekrar fiyatlamalara girmesi durumunda 1.2900 ve 1.3000 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu bölgelerin aşılması halinde paritede alım temposu izleyebiliriz. Satıcıların baskın olması durumunda 1.2800 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin kırılması durumunda 1.2700 ve 1.2650 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu bölgelerin altındaki fiyatlamalarda ise paritede satış baskısı gözlemleyebiliriz.

 

USDTRY

TL ürünlerindeki tarihi değer kayıplarının devam ettiğini görmekteyiz. Kritik 8.0000 bölgesinin hemen altını test eden paritenin günü zirveden bir miktar gevşeyerek kapattığını görmekteyiz. Alıcıların iştahlarının devam ettiğini söyleyebileceğimiz paritede olası yükselişlerin devamı halinde ilk olarak 8.0000 bölgesini takip edeceğiz. Bu direnç bölgesinin aşılması durumunda TL varlıkları açısından kritik fiyatlamalar izleyebiliriz. Olası gevşemelerde 7.6000 ve 7.5000 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına geçilmesi durumunda kurdaki tansiyonun azalabileceğini söyleyebiliriz. Gün içinde siyasi ve jeopolitik gelişmelerin fiyatlamalarda etkili olmaya devam edebileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Küresel risk algısındaki artış ve dolar endeksindeki gevşeme ile emtiada geçtiğimiz işlem gününde alıcılı bir tempo izledik. Günlük grafiğe baktığımızda 100 günlük H.O’sından destek aldığını gördüğümüz emtiada bu alıcılı temponun devam etmesi durumunda $1902 direnç bölgesine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Bu direnç bölgesinin aşılması durumunda ise alım momentumunda artış görebiliriz. Risk iştahının artması ile güvenli limanlardan olası çıkışlar yaşanması durumunda kritik $1850 destek bölgesi takibimizde olacaktır. Bu bölgenin altındaki kapanışlarda sırasıyla $1844 ve $1838 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır.

BRENT PETROL

Emtiadaki pozitif görünümün devam ettiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz işlem günü $43.00 direnç bölgesine kadar yükseliş kaydeden petrol emtiasının yeni işlem gününde bu direnç bölgesinden bir miktar geri çekildiğini görmekteyiz. Pozitif temponun devam etmesi durumunda ilk olarak $43.00 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu direnç bölgesinin aşılması durumunda $44.20 ve psikolojik $45.00 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerinin üzerindeki günlük kapanışlarda alım yönünde bir baskı görebiliriz. Olası düzeltmelerde $41.40 ve kritik $40.00 destek bölgesini takip edeceğiz. Özellikle $40.00 bölgesinin altındaki fiyatlamalarda satıcılı düzeltmenenin olası bir satış baskısına dönüşebileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.