29.07.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Haftanın üçüncü işlem gününde akşam saatlerinde yapılacak FED/FOMC toplantısını dikkatle takip edeceğiz. Toplantıdan çıkacak sürpriz bir faiz kararının piyasalarda yüksek volatilite yaratabileceğini söyleyebiliriz. Piyasa beklentisi herhangi bir değişikliğe gidilmemesi olsa da toplantı sonrasında FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarındaki detaylar piyasadaki hareketliliğin artmasını sağlayabilir. Bunun dışında haftalık olağan Ham Petrol Stokları verisini ve ABD tarafından gelecek Askıdaki Konut Satışları datalarını takip edeceğiz. Yurt içi tarafa bakacak olursak BDDK’ın, swap imkanı ve yurt dışı yerleşiklerin TL varlıklarına erişimine uygulanan sınırlamaya esneklik hamlesi takip edildi. BDDK, Uluslararası Kalkınma Bankaları (UKB) için yurt içi para ve sermaye piyasalarına yatırım yapma ve Türk şirketlerine kredi kullandırma kaydıyla ve belirlenen şartlar dahilinde FX swap, TL Depo ve Repo, TL plasman yoluyla erişim imkanına karar verdi. Veri açısından ise TCMB Enflasyon Raporu piyasaların gündeminde olacaktır.

EURUSD

Euro varlıklarındaki alım iştahının haftanın ortası itibarıyla sınırlandığını görmekteyiz. 1.1770 direnç bölgesini geçemeyen paritede Euro varlıklarına olan talebin tekrar artması durumunda 1.1740 direnç bölgesi ve geçtiğimiz işlem gününde test ederek üzerinde kalıcılık sağlanamayan 1.1770 direnç bölgelerini dikkatle takip edeceğiz. ABD ile Çin arasındaki gerilimin fiyatlamalardaki etkisinin yüksek olduğunu belirterek geri çekilmelerin 1.1655 destek bölgesinin altına kadar devam etmesi durumunda düzeltme hareketinin yerini satış baskısına bırakabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda 1.1625 ve kritik 1.1600 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır.

GBPUSD

Sterlin varlıklarına olan talebin devam ettiğini gördüğümüz parite fiyatlamaların 200 haftalık ortalamayı aşarak bu seviye üzerinde seyir halinde olduğunu görmekteyiz. Yükselişlerin dün ki bültende belirttiğimiz 1.2945 bölgesinde direnç ile karşılaşıp bu bölgeyi aşmakta zorlandığını söyleyebiliriz. Alım iştahının devam etmesi durumunda ilk olarak bu bölgenin üzerinde bir fiyatlama ve daha yukarıda psikolojik 1.3000 bölgesindeki fiyatlamaları takip edeceğiz. Haftalık görünümde olası bir fincan-kulp formasyonu yapma potansiyeli olan paritede 1.3000 bölgesinde geri çekilmelerin yaşanması durumunda 1.2900 bölgesine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz. Satıcılı seyrin ivmelenmesi halinde 1.2860 bölgesine kadar geri çekilmelerin devam etmesini bekleyebiliriz.

USDTRY

Türkiye’ye yaptırım öngören tasarının Senato’dan da geçmesiyle uzun süredir yatay seyir izleyen paritede 7.0000 bölgesine doğru ani bir yükseliş atağı izledik. İlk etapta bu bölgede kalıcılık sağlayamayıp tekrar eski seviyelerine gelen paritede geçtiğimiz işlem gününde alım iştahının yüksek olduğunu gözlemledik. Bollinger bandının üst çizgisine yapışan fiyatlamaların hızlı bir şekilde direnç bölgelerini aşarak 7.0000 seviyesinin hemen altında kalıcılı olmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Alıcıların fiyatı bu seviyelerde tutabilmesi halinde yukarı atakların devamını izleyebiliriz. 7.000 bölgesinin aşılması halinde 7.0400 ve 7.1100 bölgeleri kritik direnç seviyelerimiz olacaktır. TL varlıklarına bir talep gelmesi halinde 6.9200 ve uzun süredir aşılamayan 6.8750 bölgesine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

ALTIN

Tarihi zirveler rekorunu tazeleyen emtiada dün sabah saatlerin sert bir satıcılı seyir izledik Kısmen bir toparlanma hareketleri izlesek de uzun süredir devam eden alım iştahının olmadığını söyleyebiliriz. Yükselişlerin sınırlı kalmaya devam etmesi durumunda $1942 bölgesine kadar düşüş izleyebiliriz. Bu seviyeninde altına geçilmesi halinde $1918 ve kritik $1900 destek bölgelerini izleyeceğiz. $1900 bölgesinin altına geçilmesi durumunda emtiada bir satış baskısının hissedilebileceğini söyleyebiliriz. Yükseliş momentumunun tekrar kazanılması durumunda $1955 ve $1970 bölgelerini direnç olarak izlemeye devam edeceğiz. Bu bölgelerin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda emtiada yeni zirve yolculuğunun başlayabileceği düşünülebilir.

BRENT PETROL

 

Geçtiğimiz hafta açıklanan Ham Petrol Stokları verisinin beklentinin çok üzerinde gelmesine rağmen emtiada yukarı yönlü hareketliliğin devam ettiğini görmekteyiz. Yükselen üçgen formasyonun üst seviyesi aşarak bu olası formasyonu tetikleyen emtianın yukarı yönlü hareketliliklerinde $45.00 bölgesinin kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu bölgenin üzerine geçebilmesi halinde formasyon hedefine doğru yükseliş ataklarının devam edebileceğini söyleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde $44.00 ve $42.55 bölgelerini destek olarak takip etmeye devam edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına sarkmalar olması halinde emtiadaki pozitif görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz Bu durumda geri çekilmelerin derinleşebileceğini düşünebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.