28.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Hafta sonunda gerçekleşen Ermenistan-Azerbaycan arasında yaşanan sıcak çatışma ortamı DOLAR/TL’nin haftaya Asya seansında satıcılı bir seyir ile başlamasına sebep oldu. Dolar/TL 7.80 seviyesini test ederek tarihi zirvesini yeniledi. Küresel piyasalarda Dolar önemli para birimleri karşısında değer kaybederken Euro-Zone ülkeleri Euro’daki değer artışından endişeli. Koronavirus vakalarının dünya genelinde 33 Milyonu aşması ve ölüm sayısının 1 Milyonu hafta sonu itibariyle geçmesi piyasalarda ekstra baskı yaratıyor. Ancak Çin’deki ekonomik toparlanma hisse senedi ve borsalar tarafında toparlanmaya sebebiyet vermekte. 3 Kasım’daki ABD seçimlerine az bir süre kala Demokratlar ve Cumhuriyetçiler teşvik paketlerini tamamlamak için son viraqja girmiş durumdalar. Ancak teşvik paketindeki günlerdir devam eden belirsizlikler seçmenin büyük oranda kararsız kalmalarına sebebiyet vermekte.

EURUSD

Geçtiğimiz ay 1.20 seviyelerini test eden EURUSD paritesinde son 3 haftadır devam eden satışların neticesinde 1.1612 seviyelerine kadar realizasyonların yaşandığını izledik. Haftaya 1.1630 seviyelerinden başlayan paritede 1.17 seviyelerine doğru tepki alımlarını izleyebiliriz. Haftanın en kuvvetli ana direnci 1.20 olurken, ana desteğimiz ise 1.15 seviyesi takip edilecek. Aylık ve haftalık grafikleri incelediğimizde 1.0635 seviyelerinden başlayan uptrend 1.2011 seviyesinde sonlanmış gözükmekte. 1.0635-1.2011 yükselişinin %38.2 fibonacci düzeltme seviyesi olan 1.15 bölgesi bu hafta takip edilecek en önemli destek seviyelesi olarak karşımıza çıkmakta. Bu bölge aynı zamanda günlük grafiklere baktığımızda ise 100 GHO seviyesine denk gelmektedir.

 

GBPUSD

Geçtiğimiz hafta Dolar varlıklarına olan talebin güçlü olması sebebiyle Sterlin tarafında da sert satışları gözlemledik. 1.30 seviyelerinden başlayan geri çekilmeler GBPUSD paritesindeki 100 ve 200GHO seviyelerinde sonlanmış durumda. Her iki hareketli ortalama seviyesi bu haftanın en kuvvetli desteği olurken, yukarı yönlü toparlanma hareketinde 22 GHO seviyesi direnç olarak takibimizde olacaktır. Haftalık grafiklere baktığımızda ise 22 GHO seviyesi ana destek olarak karşımıza çıkıyor. Ada ülkesindeki günün en önemli haber akışı ise İngiltere ve Avrupa Birliği arasında Brexit sonrası ticaret görüşmelerinin planlanan son turu Brüksel’de gerçekleşecek.

USDTRY

Son 4 aydır kesintisiz değer kaybını sürdüren USDTRY paritesinde geçen hafta 7.7170 seviyesini test ederek yeni en yüksekleri görmüştü. Sürekli olarak değer kaybeden TL’de geçtiğimiz hafta TCMB’nin faiz artırımı sonrasında kayıpların sınırlandığını izledik. MB kararı sonrasında 7.5070 seviyesine kadar hızlı bir geri çekilme yaşayan paritede, 22 GHO desteği çalışarak piyasadaki satışların durulmasını sağladı. Ancak bu haftanın başında Asya seansında yaşanan hacimsiz 7.80 denemesi haftaya yeni tarihi rekorlar ile başlamamıza neden oldu. Bugünkü işlemlerde yukarı yöndeki iştahın devam etmesi beklenebilir. Ancak 7.80 seviyelerine doğru olan atakların arkasından sert düzeltmeler gelebilir. Geri çekilmelerdeki destekler 7.71, 7.66 ve 7.63 olarak takip edilebilir. Haftanın en kuvvetli direnci ise 7.80 seviyesi takip edilecek.

ALTIN

Yıl içerisinde Pandemi süreci ile başlayan ve güvenli liman olarak görülen Altın’a olan talebin neticesinde $2000 üzeri seviyelerin test edilmesini gözlemlemiştik. Ancak büyük fonlardaki Altın pozisyonlarının bir miktar azaltılması neticesinde gelen satışlar Altın fiyatlarının geçtiğimiz hafta $1900 seviyesi altında sarkmasına sebep oldu. $1900 seviyesinin kırılması neticesinde $1848’e kadar gerileyen Altın fiyatları 100GHO desteğinde tutunmuş gözüküyor. Bu hafta 100 GHO desteği önemle takip edilecek. Bu seviyenin de aşağı kırılması durumunda 200 GHO destekleri hedef alanı olarak ortaya çıkacak. Haftalık bazda ise 22 periyotluk HO seviyesi olan $1841 önemli destek olarak izlenecek. Yukarı yönlü toparlanmalarda ise haftanın en kuvvetli direnci $1902 seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

BRENT PETROL

Libya’nın petrol üretimi tesislerine uygulanan blokajın kaldırılması neticesine petrol fiyatlarındaki sınırlı düşüş hareketi $41.48 seviyelerinde sonlandı. Ağuston ayında $46.18 en yükseğini test eden petrol fiyatlarında gevşeme eğilimi 100 GHO seviyelerinde son bulmakta. 100 GHO ve 200 GHO seviyeleri arasına sıkışan petrol fiyatları, daralan üçgen formasyonu ile konsadilasyon sürecini devam ettiriyor. Haftanın en kuvvetli direnci $43.29 olurken, desteği ise $41.35 oalrak takip edilecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.