28.08.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz gün piyasanın odaklandığı Jackson Hole Sempozyumu’nun başlamasıyla volatilitenin arttığını gözlemledik. Özellikle Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı konuşmada Fed’in “ortalama” yüzde 2 enflasyon hedefleyeceğini duyurdu. Öte yandan, Fed’in maksimum istihdam konusundaki değişikliği, iş gücü piyasası kazançlarının daha geniş tabanlı işlemesine olanak sağlayacak açıklamaları dolar endeksinde pozitif etki yarattı. Gün içerisinde veri açısından bakacak olursak BoE Başkanı Bailey’in konuşması özellikle Sterlin varlıkları üzerinde volatilite yaratabilir. Jackson Hole’dan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olmaya devam etmesini beklemekteyiz.

EURUSD

Geçtiğimiz işlem gününde kanalın alt bölgesini ihlal etmesine rağmen günlük kapanışı kapan içerisinde kapatan EURUSD paritesi için kademeli yükselişin devam ettiğini görmekteyiz. Alıcıların 1.1800 bölgesinin üstünde tutmaya devam ettiği parite için yükselişlerin devam etmesi halinde 1.1870 ve 1.1900 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin üzerindeki günlük kapanışlarda psikolojik 1.2000 bölgesine doğru alıcılı bir seyir izleyebiliriz. Paritedeki pozitif havanın bozulması halinde ilk olarak yükselen kanalın alt bölgesi olan 1.1800 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu seviyenin altında kalıcılık sağlanması halinde kanalın aşağı yönlü kırılacağını ve bu durumda 1.1740 ile 1.1700 destek bölgelerine kadar geri çekilmelerin devam edebileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD

Jackson Hole Sempozyumu sırasında volatilitenin yüksek olduğunu gördüğümüz paritedeki anlık değer kayıplarının hızlıca telafi edildiğini gözlemlemekteyiz. Yükseliş kanalının üzerinde günü kapatabilmeyi başaran kurda sabah saatlerinde dolar endeksindeki ani düşüş ile beraber bu orta bölgeden sert bir yükselişin yaşandığını görmekteyiz. Alıcıların iştahlarının devam etmesi durumunda 1.3300 seviyelerine kadar yükselişin devamını izleyebiliriz. Bu seviyenin üzerinde alım momentumunun artabileceğini söyleyebiliriz. Olası düşüşlerde ilk olarak dün ki direnç olan 1.3190 seviyesini bu sefer destek bölgesi olarak takip edeceğiz. Bu bölgenin altına geçmesi durumunda geri çekilmelerin güç kazanabileceğini ve 1.3075 seviyelerine kadar devam edebileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

4 saatlik grafiğe baktığımızda paritenin tarihi zirvesinin hemen altında bir kanal çalışması yaptığını görmekteyiz. 100 periyotluk H.O’sının fiyatı yukarı doğru taşımasıyla desteklenen bu yükselişin ivme kazanabilmesi için 7.4000 seviyesinin üzerinde bir kaç kere günlük kapanışlar arayacağız. Bu senaryonun olması durumunda kur tarafında yeni zirve atakları izleyebiliriz. TL varlıklarına olan talebin artması durumunda ilk olarak 100 periyotluk H.O’nın geçtiği 7.3000 bölgesini destek olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin altına geçilmesi durumunda geri çekilmelerin güç kazanabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda 7.2000 ve 7.1100 destek bölgeleri takibimizde olacaktır.

ALTIN

Sempozyumdaki bilgi akışının etkisiyle hareketliliğin yüksek olduğunu gördüğümüz emtiaya günlük grafikte baktığımızda üçgen formasyonuna sadık kaldığını söyleyebiliriz. Ortalama Eylül başı gibi formasyondaki sıkışmanın iyice artacağını ve bu sebepten kaynaklı olarak bir yöne doğru sert bir hareket yapabileceğini bekleyebiliriz. Bu hareketin yukarı olması durumunda $1960 – $1990 ve $2000 bölgeleri direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu direnç bölgelerinin aşılması durumunda güvenli limana olan talepte belirgin bir artışın olabileceğini görebiliriz. Küresel risk iştahının artması ile emtiaya olan talebin düşmesi durumunda $1920 – $1910 ve $1902 bölgelerinin fiyatlamalara destek olabileceğini bekleyebiliriz.

BRENT PETROL

Haftanın son işlem günü itibarıyla petroldeki fiyatlamaların belirli bir kanal içerisinde fiyatlanmaya devam ettiğini görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 200 günlük H.O’yı aşamayan alıcılar bir miktar güç kaybederek emtiada geri çekilmelerin yaşanmasına sebep oldular. Bu güç kaybının 22 günlük H.O’da destek bulduğunu söyleyebiliriz. Satıcıların iştahlarının artması halinde ilk olarak $44.70 bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin altına sarkma olması halinde ise $43.50 bölgesi takibimizde olacaktır. Alıcıların tekrar güç kazanması halinde olası yükselişlerde $47.80 ve $48.70 bölgelerini direnç olarak takip etmeye devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.