27.11.2019 Günlük Bülten

Yeni işlem gününde piyasada ABD Başkanı Trump’ın geçen haftaki söylemlerinin etkisinin devam ettiğini görmekteyiz. Küresel risk iştahının arttığını gördüğümüz fiyatlamalar için gün içerisinde ABD tarafından gelecek veri akışını takip edeceğiz.

 

 

EURUSD

Avrupa tarafındaki resesyon endişelerinin parite üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini görmekteyiz. ABD-Çin arasındaki görüşmelerinde satıcılı seyri desteklediğini söyleyebiliriz. ABD Başkanı Donald Trump’ın ifadelerine göre ABD-Çin arasındaki görüşmelerde 1.Faz kısmının bu yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Teknik olarak baktığımızda, satış baskısının devam etmesi halinde 1.1000 seviyesi ve altında 1.0985 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler görebiliriz. Euro varlıklarına olan talebin artması halinde 1.1025 ve 1.1036 direnç seviyelerini izleyeceğiz.

GBPUSD

Brexit sürecine dair gelişmelerin parite açısından pozitif hareketliliği sağlamasına destek olsa da ABD-Çin arasındaki görüşmelerin fiyatlamalarda daha etkin olduğunu görmekteyiz. 12 Aralık seçimlere yönelik gelebilecek haber akışlarını takip edeceğimiz GBPUSD paritesinde aşağı yönlü hareket olması durumunda 1.2815 ve 1.2800 destek seviyelerini takip edeceğiz. Yukarı yönlü hareketliliğin olması halinde 1.2850 ve 1.2875 direnç seviyelerini izleyeceğiz.

USDTRY

S-400 hava savunma sistemlerinin testlerine başlanması ile yurt içi tarafta tedirginliğin arttığını söyleyebiliriz. Siyasi ve jeopolitik risklerin etkisiyle kurda yukarı yönlü sert hareketlilik gördük. Teknik olarak baktığımızda, 5.7600 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz parite için, tedirginliğin devam etmesi halinde 5.7900 direnç seviyesi ve daha da yukarıda 5.8250 direnç seviyesini takip edeceğiz. Tl varlıklarının değer kazanması durumunda 5.7000 ve 5.6600 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

ALTIN

1550 seviyelerinden başlayan kademeli düşüşün devam ettiğini gördüğümüz emtiada fiyatlamalar için ABD-Çin arasındaki görüşmelerin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde ABD tarafından gelecek veri akışını dikkatle takip edeceğiz. Teknik olarak baktığımızda, kademeli satışın devam etmesi durumunda 1456 ve 1448 destek seviyelerine kadar düşüş görebiliriz. Küresel risk iştahının azalması halinde talep görecek olan emtianın 1467 ve düşüş trendinin üst çizgisi olan 1472 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

Ticaret görüşmelerinden gelen pozitif bilgi akışının emtiada yukarı yönlü hareketliliği sağladığını görmekteyiz. Bunun yanı sıra Aramco’nun halka arz konusu da fiyatlamalarda volatilite yaratabilecek bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknik olarak baktığımızda, yukarı yönlü hareketlikte 64.90 ve 65.50 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Olası düzeltmelerde 63.50 ve 62.70 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.