27.08.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Piyasanın odağında bugün başlayacak olan Jackson Hole Sempozyumu’nun olacağını söyleyebiliriz. Özellikle TSİ 16:10 civarında Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamaların fiyatlamalarda etkili olabileceğini ifade edelim. Bunun yanı günün ikinci yarısında yine ABD tarafından gelecek veri akışının fiyatlamalar açısından önemli olabileceğini belirtelim. Geçtiğimiz işlem gününde ABD-Çin ilişkileri ve Covid-19 Pandemisi’ne yönelik gelen haber akışlarının pozitif olmasıyla artan risk iştahıyla borsalarda yükseliş, güvenli limanlardan ise çıkışlar izledik. İran ile Uluslararası Enerji Ajansı arasında nükleer denetim konusunda anlaşma sağlandığına dair gelen haber akışları da piyasadaki pozitif havayı destekledi. Yurt içi tarafa baktığımızda ise Türkiye – Yunanistan arasındaki gerginlikten gelecek haber akışlarının kur tarafında etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

EURUSD

Kanal içerisindeki fiyatlamasını devam ettiren paritenin geçtiğimiz işlem gününde kanalın alt bölgesini test ettiğini ve buradan destek alarak 1.1800 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlamaya çalıştığını görmekteyiz. Gün içerisinde yapılan olan Jackson Hole Sempozyumu’nda volatilitenin yüksek olabileceğini düşündüğümüz paritede olası yukarı hareketlilikte 1.1870 – 19000 ve 1.1940 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması durumunda yükselişin devamı için kanalın üst bölgesinin kırılımı ve bu bölgelerde günlük kapanış arayacağız. Euro varlıklarında değer kaybı olması halinde ise kritik 1.1800 destek bölgesi takibimizde olacaktır. Bu bölgenin altına geçilmesi halinde 1.1740 ve 1.1700 destek bölgelerine doğru geri çekilmeler yaşanabilir.

GBPUSD

Geçtiğimiz işlem gününde dolar endeksindeki zayıf görünümünde etkisiyle Sterlin varlıklarında bir talep artışı gözlemlemekteyiz. Yükseliş kanalının orta çizgisini hacimli bir şekilde yukarı yönlü kıran paritede kar realizasyonlarıyla kırılan bölgeye doğru bir back test yapıldığını görmekteyiz. Bu bölgenin üzerinde kalıcılı seyir izlemensi halinde 1.3240 ve kanalın üst bölgesi olan 1.3300 seviyelerine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Olası düzeltme hareketinde ilk olarak orta çizgiyi takip edeceğiz. Bu bölgenin altına geçilmesi durumunda kar realizasyonlarının yerini satış temposunun alabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda 1.3075 ve 1.3000 bölgelerine doğru satıcılı bir seyir izleyebiliriz.

USDTRY

Yükseliş atakları izlediğimiz USDTRY paritesinde geçtiğimiz işlem gününde alıcıların 7.4000 üzerinde çıkma konusunda başarısız olduğunu görmekteyiz. İkinci kez denenen ve geçilemeyen 7.4000 bölgesinin kur için kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu bölgenin üzerinde geçilmesi ve günlük kapanışları bu bölge üzerinde yapılması halinde 7.4330 ve 7.5000 bölgeleri gündemimizde olabilir. Bu direnç bölgelerininde aşılması halinde kur tarafındaki alım momentumunun artabileceğini söyleyebiliriz. Düşüşlerin bugünde devam etmesi durumunda 7.3000 seviyesine doğru geri çekilmenin devamını izleyebiliriz. Bu destek bölgesinin çalışmaması durumunda 7.2000 ve 7.1100 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Genel olarak 7.0000 bölgesinin altında günlük kapanışlar yapılmadan satış baskısından bahsedemeyeceğimizi ifade edelim.

ALTIN

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.