27.07.2020 Forex Bülteni

Ekonomik 

Haftanın ilk işlem gününde ABD-Çin arasındaki gerilimin iyice artmasıyla beraber güvenli limanlara aşırı bir talebin olduğunu görmekteyiz. ABD ile Çin arasındaki son gelişmelere baktığımızda ABD’nin, Çin’in Houstun’da bulunan büyük elçiliğini 72 saat içerisinde kapatmak istemesi ve ABD’nin bu hamlesine karşılık olarak Çin tarafının ABD’nin Çin’in Cenhgdu eyaletindeki ABD konsolosluğunu kapatmak istediğine dair haber akışları piyasadaki tedirginliği arttıran unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Güvenli limanlara olan talebi arttıran bir başka unsurun AB’nin Kurtarma Paketi’nin etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Yeni haftaya başlarken TSİ 11:00”da Almanya’dan gelecek Ifo İş İklimi Endeksi verisini takip edeceğiz. İlerleyen saatlerde ABD tarafından gelecek Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri datasını izleyeceğiz. Gün içinde küresel unsurlardan gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz.

EURUSD

Euro varlıklarına olan talebin sert bir şekilde arttığını gördüğümüz paritenin grafikte belirtilen formasyon dahilinde yükselişlerinin devam ettiğini görmekteyiz. Kritik 1.1700 bölgesinin üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece pozitif görünümün devam edebileceğini söyleyebiliriz. Bu seviye üzerinde fiyatlamaların devam etmesi halinde 1.1740 ve 1.1770 bölgelerini direnç olarak takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde yükselişlerin ivme kazanabileceğini söyleyebiliriz. Olası düzeltmelerde 1.1655 ve 1.1625 bölgelerini destek olarak takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına sarkmalar olması halinde Euro varlıklarına olan talebin baskılanıp satış momentumunun yükselebileceğini düşünebiliriz.

GBPUSD

GBPUSD paritesinde 5 günlük H.O’nın 200 günlük H.O’yı aşağıdan yukarı keserek paritedeki pozitif görünümü arttırdığını söyleyebiliriz. Dolar endeksindeki zayıf görünümün devam etmesi durumunda yükseliş atakların devam edebileceğini düşünebiliriz. Bu senaryoda 200 haftalık ortalamanın da bulunduğu bölge olan 1.2900 seviyesi kritik önem arz etmektedir. Bu direncin aşılması halinde 1.2945 ve psikolojik 1.3000 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Olası gevşeme hareketlerinin olması halinde ilk olarak 1.2790 bölgesini destek olarak izleyeceğiz. Bu destek bölgesinin altında fiyatlamalar olması durumunda 100 haftalık ortalamanın geçtiği 1.2740 destek bölgesi takibimizde olacaktır. Gevşemenin devam etmesi durumunda 1.2685 bölgesini gündemimize alabiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz günlerde TL varlıklarına olan talebin artması ile aşağı yönlü seyir izleyen paritenin geçtiğimiz işlem gününde tekrar yatay seyrindeki seviyelere geldiğini görmekteyiz. Gün içinde kritik TCMB kararlarını takip edeceğiz. TCMB’nin %8.25 olan politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Olası bir değişiklikte paritede sert hareketlilikler izleyebiliriz. Olası bir faiz indirimi durumunda 6.8100 destek bölgesine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz. Bu seviyenin altındaki fiyatlamalarda 6.7800 bölgesi destek olarak karşımıza çıkacaktır. TL varlıklarına olan talebin azalması halinde uzun süredir hemen altında fiyatlamalar yaptığı 6.8750 bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin yukarı yönlü aşılması durumunda 6.9200 ve 6.9600 bölgelerini direnç olarak takip etmeye devam edeceğiz.

ALTIN

Tüm zamanların rekorunu kıran emtianın 2011 yılındaki zirvesini geçtiğini görmekteyiz. Küresel tedirginliğin ve para arzının bolluğundan kaynaklı olarak yatırımcıların arzı sınırlı varlıkları tercih ettiğini görmekteyiz. Tarihi zirvelerde fiyatlanan emtia için alıcıların iştahlı olmaya devam etmesi durumunda $1942 ve $1955 direnç bölgelerine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Volatilitenin yüksek olduğu emtiadaki fiyatlamaları, küresel unsurlardan gün içinde gelebilecek haber akışları etkileyebilir. Olası gevşeme olması durumunda $1918 ve psikolojik $1900 destek bölgelerini takip edeceğiz. $1900 bölgesinin altına sarkmalar olması durumunda satıcılı hareketin bir miktar baskı yaratabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

 

Geçtiğimiz hafta açıklanan Ham Petrol Stokları verisinin beklentinin çok üzerinde gelmesine rağmen emtiada yukarı yönlü hareketliliğin devam ettiğini görmekteyiz. Yükselen üçgen formasyonun üst seviyesi aşarak bu olası formasyonu tetikleyen emtianın yukarı yönlü hareketliliklerinde $45.00 bölgesinin kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu bölgenin üzerine geçebilmesi halinde formasyon hedefine doğru yükseliş ataklarının devam edebileceğini söyleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde $44.00 ve $42.55 bölgelerini destek olarak takip etmeye devam edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına sarkmalar olması halinde emtiadaki pozitif görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz Bu durumda geri çekilmelerin derinleşebileceğini düşünebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.